Australian Open: Alize Cornet przerwała zwycięską serię Julii Görges, szokująca zapaść Darii Gawriłowej

Francuzka Alize Cornet pokonała Julię Görges w II rundzie Australian Open. Seria Niemki 15 z rzędu wygranych meczów dobiegła końca.

Alize Cornet Getty Images / Cianflone / Na zdjęciu: Alize Cornet
Julia Görges (WTA 12) triumfowała w Moskwie i Zhuhai pod koniec ubiegłego sezonu oraz w Auckland na początku tego roku. W Australian Open na początek odprawiła Sofię Kenin. W środę jej seria 15 z rzędu wygranych meczów dobiegła końca. Niemka przegrała 4:6, 3:6 z Alize Cornet (WTA 42).

W I secie Francuzka wykorzystała czwartego break pointa na 4:2. Niemka z 2:5 zbliżyła się na 4:5, ale w 10. gemie po raz drugi oddała podanie. W II partii było jedno przełamanie, które Cornet uzyskała na 5:3. W trwającym 91 minut spotkaniu tenisistka z Nicei obroniła cztery z pięciu break pointów, a sama wykorzystała trzy z 11 szans na przełamanie.

W III rundzie Cornet zmierzy się z Elise Mertens (WTA 37), która pokonała 7:5, 6:3 Darię Gawriłową (WTA 23). W I secie Australijka wypuściła z rąk prowadzenie 5:0 i zmarnowała osiem piłek setowych, z czego trzy z rzędu przy 5:4, 40-0. W II partii reprezentantka gospodarzy prowadziła 2:1, ale do końca zdobyła jeszcze tylko jednego gema.

W trwającym godzinę i 51 minut meczu Gawriłowa wykorzystała zaledwie trzy z 17 break pointów. Mertens była pod tym względem dużo skuteczniejsza (sześć z ośmiu). Belgijce naliczono 17 kończących uderzeń i 26 niewymuszonych błędów. Australijka miała 21 piłek wygranych bezpośrednio i 40 pomyłek. Popełniła 10 podwójnych błędów.

W dwóch poprzednich sezonach Gawriłowa doszła w Melbourne do 1/8 finału. Mertens po raz drugi awansowała do III rundy wielkoszlemowej imprezy (Roland Garros 2017). Belgijka w tym roku jeszcze nie przegrała meczu (bilans 6-0). W ubiegłym tygodniu obroniła tytuł w Hobart. Gawriłowa i Mertens na Rod Laver Arena wyszły przed północą miejscowego czasu, bo wcześniej Mackenzie McDonald zmusił Grigora Dimitrowa do ogromnego wysiłku i Bułgar zwyciężył w pięciu setach.

Carla Suarez (WTA 39) wygrała 6:4, 2:6, 6:2 z Timeą Babos (WTA 51). Hiszpanka, która w I rundzie wyeliminowała Magdalenę Fręch, trzy razy straciła podanie, a sama zamieniła na przełamanie cztery z siedmiu okazji. Kolejną jej rywalką będzie Estonka Kaia Kanepi.