Australian Open: Roger Federer zwycięski także w sesji dziennej. 52. wielkoszlemowy ćwierćfinał Szwajcara

Roger Federer bez straty seta pokonał Martona Fucsovicsa w IV rundzie rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego Australian Open 2018. Dla Szwajcara to 52. w karierze awans do ćwierćfinału imprezy Wielkiego Szlema, w tym 14. w Melbourne.

Marcin Motyka
Roger Federer Getty Images / Ryan Pierse / Na zdjęciu: Roger Federer

Wszystkie mecze w drodze do IV rundy Australian Open 2018 Roger Federer rozegrał w sesjach wieczornej i wygrywał bez straty seta. Jego poniedziałkowy pojedynek w 1/8 finału organizatorzy wyznaczyli w sesji dziennej. Szwajcar zmierzył się z Martonem Fucsovicsem, debiutantem na tym poziomie turnieju wielkoszlemowego, pierwszym Węgrem w IV rundzie Wielkiego Szlema od 1984 roku.

Federer od początku spotkania miał ogromną przewagę. Ale na pierwsze przełamanie musiał czekać aż do dziesiątego gema. Wówczas odebrał serwis rywalowi i zarazem zakończył inauguracyjną partię.

Dla rozstawionego z numerem drugim Szwajcara był to treningowy mecz. Ani razu nie musiał wchodzić na najwyższe obroty, nie został również postawiony pod ścianą. Czuł swoją przewagę, dlatego starał się próbować różnych wariantów. Sprawiał także wrażenie nie w pełni zaangażowanego w pojedynek.

Ale by wygrać drugą partię, Federer potrzebował rozgrywki tie breakowej. Triumfował w niej 7-3, od stanu 3-3 zdobywając cztery punkty z rzędu. Z kolei trzecią odsłonę rozpoczął od szybkiego przełamania i wyjścia na prowadzenie 2:0. Po chwili ponownie uzyskał breaka, podwyższył na 5:1, czym postawił kropkę nad "i" na swoim zwycięstwie.

Mecz trwał dwie godziny i jedną minutę. W tym czasie Federer zaserwował sześć asów, po trafionym pierwszym podaniu wygrał 40 z 48 rozegranych wymian, posłał 34 zagrania kończące, ani razu nie musiał bronić się przed przełamaniem, wykorzystał trzy z dziesięciu break pointów i łącznie zdobył 108 punktów, o 27 więcej od rywala. Fucsovicsowi natomiast zapisano pięć asów i 23 zagrania wygrywające.

Dla Federera to 91. w karierze wygrany mecz w Australian Open. Po raz 52. awansował do ćwierćfinału turnieju wielkoszlemowego, w tym 14. raz w Melbourne - wszystkie te osiągnięcia są rekordowe. Liczący sobie 36 lat i 173 dni Szwajcar został najstarszym ćwierćfinalistą Australian Open od 1977 roku, gdy w 1/4 finału wystąpił wówczas mający 43 lata i 59 dni Ken Rosewall. Biorąc pod uwagę wszystkie imprezy wielkoszlemowe, ostatnim tak zaawansowanym wiekowo tenisistą w najlepszej "ósemce" był Jimmy Connors, który docierając do ćwierćfinału US Open 1991 miał 39 lat i sześć dni.

- Marton zrobił na mnie duże wrażenie. Grał solidnie, uderzał piłkę czysto - mówił po meczu tenisista z Bazylei. - To był mój pierwszy mecz w sesji dziennej, ale nie była to dla mnie duża zmiana. Musiałem jedynie mocniej naciągnąć struny w rakiecie i nastawić budzik na wcześniejszą godzinę.

W ćwierćfinale, w środę, Federer zagra z Tomasem Berdychem. Z Czechem ma bilans 19-6. W Melbourne zagrają ze sobą po raz piąty. Wszystkie poprzednie starcia wygrał Helwet, tracąc łącznie dwa sety. - Widziałem, że jest w niezłej formie. Miał problemy z plecami, ale tutaj gra dobrze - ocenił najbliższego rywala.