Australian Open: miłe złego początki Karoliny Pliskovej. Simona Halep kontra Andżelika Kerber o finał

Rumunka Simona Halep pokonała Czeszkę Karolinę Pliskovą i awansowała do półfinału wielkoszlemowego Australian Open na kortach twardych w Melbourne.

Simona Halep Getty Images / Quinn Rooney / Na zdjęciu: Simona Halep
Simona Halep w dwóch poprzednich sezonach nie wygrała w Melbourne meczu. Tym razem groziła jej porażka w II rundzie. W starciu z Lauren Davis obroniła trzy piłki meczowe. Pozostałym rywalkom nie oddała seta. W środę Rumunka pokonała 6:3, 6:2 Karolinę Pliskovą (WTA 6) i po raz pierwszy zagra w półfinale Australian Open.

W drugim gemie I seta Halep straciła serwis wyrzucając forhend. Pliskova mogła prowadzić 4:0, ale zmarnowała break pointa pakując piłkę w siatkę. Po rozegraniu 14 punktów Rumunka utrzymała podanie i zaczęła dzielić i rządzić na korcie. Dobry return i świetna kontra pozwoliły jej odrobić stratę przełamania w piątym gemie.

Liderka rankingu poszła za ciosem i nadzwyczajną kontrą bekhendową po linii wykorzystała break pointa na 4:3. Kończący return i efektowny forhend dały Halep dwie piłki setowe przy 5:3. Przy drugiej z nich Pliskova popełniła podwójny błąd. Czeszka grała zbyt jednostajny tenis, aby dać sobie szansę na wywarcie większej presji na świetnej w obronie i ataku Rumunce.

Forhendem i wygrywającym serwisem Halep odparła dwa break pointy w pierwszym gemie II seta. Po chwili Rumunka uzyskała przełamanie korzystając z bekhendowego błędu rywalki. Tym razem liderka rankingu miała szansę na 4:0, ale zepsuła return. W szóstym gemie Pliskova zniwelowała trzy break pointy (głęboki forhend, wolej, bekhendowy błąd rywalki), ale w ósmym już nie uratowała się przed stratą podania. Halep mecz zakończyła głębokim returnem wymuszającym błąd.

W trwającym 71 minut spotkaniu Pliskova zdobyła tylko siedem z 22 punktów przy swoim drugim podaniu. Znana z potężnego serwisu Czeszka posłała zaledwie dwa asy. Naliczono jej 21 kończących uderzeń przy 28 niewymuszonych błędach. Halep miała 20 piłek wygranych bezpośrednio i 10 pomyłek. Rumunka obroniła trzy z czterech break pointów, a sama wykorzystała pięć z 10 szans na przełamanie.

Pliskova po raz drugi dotarła do ćwierćfinału Australian Open. W ubiegłym roku przegrała z Mirjaną Lucić-Baroni. Czeszka osiągnęła tę fazę w trzech z czterech wielkoszlemowych turniejów. W Wimbledonie nigdy nie doszła dalej niż do II rundy. Jej najlepszy rezultat to finał US Open 2016.

Halep podwyższyła na 6-1 bilans meczów z Pliskovą i może się teraz pochwalić osiągnięciem półfinału we wszystkich wielkoszlemowych turniejach. O trzeci finał w imprezie tej rangi (po Rolandzie Garrosie 2014 i 2017) zmierzy się z Andżeliką Kerber. Bilans ich spotkań to 4-4.