Puchar Federacji: falstart Magdaleny Fręch w Tallinie. Polki przegrywają z Austriaczkami

Magdalena Fręch doznała niespodziewanej porażki w pierwszym meczu spotkania z Austrią. Polki rywalizują w Tallinie w ramach turnieju Grupy I Strefy Euroafrykańskiej Pucharu Federacji.

Rafał Smoliński
Magdalena Fręch Facebook / Na zdjęciu: Magdalena Fręch
Magdalena Fręch zajmuje obecnie 144. miejsce w rankingu WTA. Jej środową przeciwniczką była Melanie Klaffner, która w światowej klasyfikacji jest dopiero 523. Dla łodzianki był to pierwszy występ w Pucharze Federacji od barażowego spotkania z Tajwankami w 2016 roku. W zeszłym sezonie przyleciała ona do Tallina, ale nie wzięła udziału w żadnym meczu. Z kolei Austriaczka grała w kadrze w latach 2006-2013 (z przerwą w sezonie 2010 i 2012). Po pięciu latach zaliczyła udany powrót do reprezentacji.

Jeśli procent trafienia pierwszego podania wynosi poniżej 50, to trudno o korzystny wynik. W środę Fręch miała ogromne problemy przy własnym serwisie. Podobnie zresztą jak Klaffner, ale ona akurat była w stanie wykorzystać swoje szanse. W partii otwarcia niemal w każdym gemie były break pointy. Polka utrzymała podanie tylko raz (trzeci gem), zaś Austriaczka dwukrotnie (drugi i ósmy gem).

Podobnie było w drugim secie, w którym tenisistka z Łodzi trzykrotnie wychodziła na prowadzenie z przewagą przełamania, lecz za każdym razem szybko traciła serwis. Klaffner wygrała od stanu 3:4 trzy kolejne gemy i po 95 minutach zwieńczyła cały pojedynek wynikiem 6:3, 6:4.

Fręch nie poprawiła dorobku w kadrze i jej bilans w Pucharze Federacji wynosi teraz 1-2. Natomiast 27-latka z Waidhofen an der Ybbs ma aktualnie na koncie dziewięć wygranych gier i 11 porażek w narodowych barwach. Bilans Klaffner w singlu to teraz 4-6.

W drugim pojedynku zmierzą się Magda Linette i Julia Grabher. Jeśli poznanianka doprowadzi do wyrównania stanu spotkania, to o zwycięstwie w całym meczu zadecyduje gra deblowa. Polska trafiła do Grupy D, w której powalczy jeszcze z Łotwą i Turcją. Do sobotniego meczu play-off awansują zwycięzcy czterech grup. W kwietniowych barażach o Grupę Światową II Pucharu Federacji zagrają tylko dwie ekipy z europejskiej strefy kontynentalnej.

Polska - Austria 0:1, Tallink Tennis Centre, Tallin (Estonia)