ATP Sofia: Stan Wawrinka - Viktor Troicki 9:0. Pierwsze półfinały Jozefa Kovalika i Mariusa Copila

Stan Wawrinka w dwóch setach pokonał Viktora Troickiego w ćwierćfinale rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP World Tour 250 w Sofii. Do pierwszego w karierach półfinału awansowali Jozef Kovalik i Marius Copil.

Marcin Motyka
Stan Wawrinka Getty Images / Mark Kolbe / Na zdjęciu: Stan Wawrinka
Stan Wawrinka nie mógł trafić na lepszego rywala. W ćwierćfinale turnieju ATP w Sofii Szwajcar zmierzył się z Viktorem Troickim, z którym dotychczas grał ośmiokrotnie i osiem razy wygrał, tracąc łącznie tylko trzy sety. W piątek nie było odstępstwa od reguły. Wawrinka po raz dziewiąty pokonał Troickiego - tym razem 6:1, 7:6(3) po godzinie i 23 minutach.

- Myślę, że z każdym meczem jestem coraz lepszy, przede wszystkim jeśli chodzi o serwis i poruszanie się po korcie - powiedział odbudowujący się po półrocznej przerwie spowodowanej kontuzją i operacją kolana Wawrinka, dla którego to pierwszy to pierwszy półfinał w sezonie 2018. Po raz ostatni w najlepszej "czwórce" znalazł się w czerwcu ubiegłego roku, kiedy to dotarł do finału wielkoszlemowego Rolanda Garrosa.

W 1/2 finału Diema Xtra Sofia Open najwyżej rozstawiony Szwajcar zagra z Mirzą Basiciem. Bośniacki kwalifikant w ostatnim piątkowym meczu w trzech partiach wygrał z Maximilianem Martererem. - Cieszę się każdą chwilą spędzoną na korcie. Walczę i robię wszystko, aby wygrywać. To jest najważniejsze - dodał tenisista z Lozanny.

Marius Copil wyeliminował oznaczonego numerem trzecim Gillesa Mullera. Rumun zaserwował 13 asów, przy własnym podaniu zdobył 71 proc. rozegranych punktów, ani razu nie został przełamany, wykorzystał dwa z pięciu break pointów i pokonał Luksemburczyka 6:4, 6:4. Dla 27-latka z Aradu to pierwszy w karierze awans do półfinału imprezy głównego cyklu.

Kolejnym rywalem Copila będzie inny debiutant na poziomie 1/2 finału cyklu ATP World Tour, Jozef Kovalik. Słowak, który do głównej drabinki zmagań w Sofii przebijał się przez eliminacje, w piątek ograł 7:6(2), 6:4 Marcosa Baghdatisa. - Na korcie czułem się wspaniale i cieszyłem się grą - mówił Kovalik. - Próbowałem naciskać na niego i grać agresywnie, bo wiedziałem, że on jest świetnym tenisistą, który bardzo dobrze gra w obronie i serwuje. Copil to całkiem inny rywal, jest bardziej agresywny. Sobotni mecz będzie dla nas znakomitą okazją, by po raz pierwszy znaleźć się w finale - dodał.

Diema Xtra Sofia Open, Sofia (Bułgaria)
ATP World Tour 250, kort twardy w hali, pula nagród 501,3 tys. euro
piątek, 9 lutego

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Stan Wawrinka (Szwajcaria, 1) - Viktor Troicki (Serbia, 6) 6:1, 7:6(3)
Marius Copil (Rumunia) - Gilles Muller (Luksemburg, 3) 6:4, 6:4
Jozef Kovalik (Słowacja, Q) - Marcos Baghdatis (Cypr) 7:6(2), 6:4
Mirza Basić (Bośnia i Hercegowina, Q) - Maximilian Marterer (Niemcy) 6:4, 4:6, 6:3

Jaki będzie skład finału turnieju ATP w Sofii?