Challenger Zhuhai: Hubert Hurkacz awansował do finału. Zadebiutuje w Top 200 rankingu

Hubert Hurkacz pokonał w trzech setach Jasona Junga i awansował do finału turnieju ATP Challenger Tour na kortach twardych w Zhuhai. Polski tenisista powalczy w niedzielę o pierwszy tytuł w zawodach tej rangi. Zapewnił sobie również debiut w Top 200.

Rafał Smoliński
Hubert Hurkacz Agencja Gazeta / Piotr Skornicki / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz
Jason Jung (ATP 155) urodził się w kalifornijskim Torrance i początkowo reprezentował USA. Dopiero w sezonie 2015 zdecydował się na starty w barwach Tajwanu. Na swoim koncie ma tytuły w challengerach w Chengdu (2016), Zhangjiagang (2017) i San Francisco (2018). Wszystkie zdobyte na kortach o nawierzchni twardej. W 2016 roku był 143. singlistą świata i w sobotę miał szansę poprawić życiówkę.

Sobotni półfinał Hubert Hurkacz (ATP 212) rozpoczął znakomicie. Bardzo dobrze serwował i przejmował inicjatywę w wymianach. Jung miał kilka okazji na przełamanie, ale Polakowi nie zadrżała ręka w premierowej odsłonie. W przeciwieństwie do Tajwańczyka, który stracił podanie już w drugim gemie w wyniku kilku prostych błędów. 21-latek z Wrocławia dołożył jeszcze breaka w szóstym gemie i pewnie wygrał partię otwarcia 6:1.

W drugim secie łatwo nie było. Tajwańczyk nie rozdawał prezentów na lewo i prawo, przez co Polak znalazł się w opałach. Nasz reprezentant skasował jednak break pointa w czwartym gemie i uspokoił grę. Nagroda za cierpliwość w postaci trzech piłek na przełamanie przyszła w 11. gemie, ale 28-letni Azjata zagrał w momencie zagrożenia bardzo uważnie. Hurkacz nie wykorzystał wielkiej szansy na zwycięstwo w sobotnim pojedynku. Po zmianie stron obronił wygrywającym serwisem piłkę setową i doprowadził do tie breaka. W rozgrywce tej odparł jeszcze trzy kolejne setbole, zanim przy piątej sprezentował rywalowi wygraną.

Porażka w drugiej odsłonie podcięła nieco skrzydła Polakowi. Na początku decydującej partii Hurkacz popełnił za dużo prostych błędów i w efekcie przegrał serwis w trzecim gemie do zera. Tenisista z Wrocławia był wyraźnie sfrustrowany, ale nie poddał się i walczył do końca. Przy stanie 1:3 z trudem wygrał podanie, a po zmianie stron Jung wyraźnie spuścił z tonu. To właśnie wykorzystał nasz zawodnik, który po minimalnym błędzie z bekhendu azjatyckiego zawodnika wyrównał na po 3. Role się odwróciły. Teraz to Tajwańczykowi drżała ręka i popełniał on coraz więcej błędów. Dłuższe wymiany wygrywał wrocławianin i on też przełamał na 5:3.

Ale Hurkacz znów miał problemy z zakończeniem pojedynku. W dziewiątym gemie trzeciej odsłony prowadził przy własnym podaniu 30-0 i dał się przełamać. Jung znów zagrał znakomicie w niemal beznadziejnej sytuacji. Bardzo ładne minięcie dało mu break pointa, a pozostanie w grze zapewnił bardzo dobry return. Po zmianie stron Polak nie odpuścił i jeszcze raz zaatakował. Piłkę meczową uzyskał po zepsutym slajsie Tajwańczyka. Po chwili doszło do krótkiej wymiany, którą Azjata zwieńczył forhendem wpakowanym w siatkę. Po 125 minutach z wygranej 6:1, 6:7(6), 6:4 cieszył się niżej notowany z graczy.

Dzięki zwycięstwu nad Jungiem nasz reprezentant zadebiutuje 19 marca 2018 roku w Top 200 rankingu ATP. Zanim jednak tak się stanie, powalczy w niedzielę o pierwszy tytuł w zawodach ATP Challenger Tour. Hurkacz był już w finale imprezy tej rangi, ale w listopadzie zeszłego roku lepszy od niego w Shenzhen był Mołdawianin Radu Albot. Teraz Polak spotka się z Australijczykiem Aleksem Boltem (ATP 244), który w Zhuhai nie stracił jeszcze seta, a gra od eliminacji. Tenisista z Antypodów był w 2015 roku klasyfikowany na 160. pozycji. Jeśli wygra niedzielny finał, to powróci do Top 200.