ITF Praga: zwycięski powrót Igi Świątek do rywalizacji na zawodowych kortach

Iga Świątek rozegrała we wtorek pierwszy mecz na zawodowych kortach od triumfu w juniorskim Wimbledonie 2018. Polka po dwusetowym boju pokonała Norweżkę Ulrikke Eikeri i awansowała do II rundy dużego turnieju ITF na mączce w Pradze.

Rafał Smoliński
Iga Świątek Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Iga Świątek
Podopieczna Warsaw Sports Group otrzymała dziką kartę do głównej drabinki Advantage Cars Prague Open 2018, dlatego zrezygnowała ze startu w imprezie ITF o niższej rangi w węgierskiej miejscowości Baja. We wtorek Iga Świątek (WTA 342) skrzyżowała rakiety z Ulrikke Eikeri (WTA 254). Widać było, że potrzebuje trochę czasu, aby przyzwyczaić się do mączki po paru tygodniach spędzonych na treningach na trawie.

17-letnia warszawianka grała bardzo nierówno, popełniała sporo błędów i szybko straciła serwis. Błyskawicznie wróciła jednak ze stanu 0:2 i doprowadziła do remisu. W dziewiątym gemie Norweżka jeszcze raz skorzystała z błędów Polki i miała szansę zwieńczyć premierową odsłonę. Wówczas Świątek zagrała bardzo agresywnie na returnie, doprowadzając do stanu po 5. Po zmianie stron zdobyła jeszcze jedno przełamanie i dzięki temu wygrała pierwszego seta 7:5.

W drugiej partii nasza reprezentantka nie musiała gonić wyniku, ale nie uniknęła problemów. Szybko oddała wywalczoną w czwartym gemie przewagę przełamania. Po zmianie stron Świątek ponownie zaatakowała i uzyskała breaka na 4:2. Tym razem z trudem wygrała własny serwis. Teraz Polka nie czekała i szybko wypracowała piłkę meczową przy podaniu rywalki. Po 78 minutach zwyciężyła 7:5, 6:2.

Kobiecy turniej Advantage Cars Prague Open 2018 potrwa do niedzieli. Panie walczą na czeskiej mączce o 115 punktów do rankingu WTA. Za zwycięstwo w pierwszym spotkaniu Świątek otrzyma ich 10. W czwartek na jej drodze do ćwierćfinału stanie oznaczona "szóstką" Włoszka Jasmine Paolini (WTA 182), która we wtorek pokonała 6:7(2), 6:2, 6:2 Meksykankę Anę Sofię Sanchez (WTA 265).

Advantage Cars Prague Open 2018, Praga (Czechy)