ATP Waszyngton: Alexander Zverev pokonał Stefanosa Tsitsipasa. Niemiec zagra o obronę tytułu

Alexander Zverev w dwóch setach pokonał Stefanosa Tsitsipasa w półfinale rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP World Tour 500 w Waszyngtonie. Tym samym Niemiec w niedzielę powalczy o obronę zdobytego przed rokiem tytułu.

Marcin Motyka
Alexander Zverev Getty Images / Denis Doyle / Na zdjęciu: Alexander Zverev
To był mecz pomiędzy czołowymi tenisistami młodego pokolenia. W sobotę w półfinale turnieju ATP w Waszyngtonie naprzeciw siebie stanęli 21-letni Alexander Zverev, aktualnie trzeci gracz rankingu, oraz notowany na 32. pozycji 19-letni Stefanos Tsitsipas. Górą w tej konfrontacji okazał się Niemiec.

Pierwszy set toczył się pod dyktando Zvereva. Najwyżej rozstawiony tenisista turnieju dominował na korcie, przewyższał swojego rywala siłą gry, jakością i precyzją zagrań oraz skutecznością serwisu. Zdobył pięć z sześciu początkowych gemów i wygrał tę odsłonę 6:2.

Losy drugiej partii, jak i całego meczu, rozstrzygnęły się w niezwykle dramatycznym gemie numer dziewięć. Tsitsipas robił, co mógł, w jednej z akcji popisał się nawet robinsonadą przy siatce w stylu Borisa Beckera, ale po 15 minutach walki i dziewięciu równowagach na koniec trafił z forhendu w siatkę i oddał podanie. Tym samym Zverev objął prowadzenie 5:4, a po chwili zwieńczył całe spotkanie.

Pojedynek trwał godzinę i 28 minut. W tym czasie Zverev zaserwował pięć asów, ani razu nie musiał bronić się przed przełamaniem, wykorzystał trzy z siedmiu break pointów, posłał 23 zagrania kończące, popełnił 18 niewymuszonych błędów oraz łącznie zdobył 72 punkty, o 18 więcej od rywala. Tsitsipasowi natomiast zapisano dwa asy, 15 uderzeń wygrywających i 22 pomyłki własne.

Dzięki sobotniemu zwycięstwu Zverev został pierwszym w sezonie 2018 tenisistą z 40 wygranymi meczami na koncie. O kolejną wygraną i obronę tytułu w Waszyngtonie powalczy w niedzielę z Alexem de Minaurem bądź z Andriejem Rublowem. Rosjanin w sobotę wygrał przełożony z piątku ćwierćfinał z Denisem Kudlą (6:1, 6:4).