ATP Toronto: Rafael Nadal przetrzymał bombardowanie Marina Cilicia. Hiszpan w półfinale

Rafael Nadal w trzech setach pokonał Marina Cilicia w ćwierćfinale rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Toronto. O finał Hiszpan zagra z Karenem Chaczanowem, który w piątek wygrał z Robinem Haase.

Marcin Motyka
Rafael Nadal Getty Images / Vaughn Ridley / Na zdjęciu: Rafael Nadal
W turnieju ATP Masters 1000 w Toronto Rafael Nadal po raz pierwszy od stycznia i wielkoszlemowego Australian Open awansował do ćwierćfinału imprezy rozgrywanej na kortach twardych. Wówczas, w Melbourne, nie dokończył meczu o półfinał z Marinem Ciliciem. W piątek po drugiej stronie siatki znów zobaczył Chorwata.

Pierwszy set piątkowego pojedynku był zdominowany przez Cilicia. Chorwat zdumiewał. Prezentował się tak, jak podczas US Open 2014, gdy zdobył jak dotychczas jedyny tytuł w Wielkim Szlemie. Wychodziło mu wszystko - potężne serwisy, piorunujące returny czy fantastycznie zagrania kończące z linii końcowej. Inauguracyjną odsłonę wygrał 6:2 w nieco ponad pół godziny.

Ale Nadal to wojownik jakich mało. Hiszpan zapomniał o klęsce w partii otwarcia i w drugiej wyszedł na 4:1 po tym, jak wcześniej sam obronił się przed przełamaniem. Hiszpan prowadził już 5:2 i serwował po zwycięstwo w drugim secie, ale oddał podanie. Po chwili jednak ponownie uzyskał breaka i doprowadził do remisu w setach.

W trzeciej partii obaj znakomicie spisywali się przy własnych serwisach. Aż do dziesiątego gema, kiedy to Nadal wywalczył trzy piłki na przełamanie, będące jednocześnie meczbolami. Pierwszą szansę rywala Cilić oddalił serwisem, drugą - kończącym bekhendem, ale przy trzeciej posłał bekhend w aut. Tym sposobem, mimo że w pierwszych 30 minutach zmiótł Nadala z kortu, zakończył pojedynek jako pokonany.

Mecz trwał dwie godziny i 19 minut. W tym czasie Nadal zaserwował cztery asy, trzykrotnie został przełamany, wykorzystał trzy z sześciu break pointów, posłał 16 zagrań kończących, popełnił 23 niewymuszone błędy i łącznie zdobył 86 punktów, o trzy mniej od rywala. Ciliciowi natomiast zapisano pięć asów, 38 uderzeń wygrywających i 43 pomyłki własne.

Wygrywając w piątek, Nadal podwyższył na 6-2 bilans bezpośrednich konfrontacji z Ciliciem. Zarazem wywalczył awans do pierwszego półfinału turnieju rozgrywanego na kortach twardych od października ubiegłego roku, gdy dotarł do finału w Szanghaju. Zapewnił sobie także kwalifikację do kończących sezon Finałów ATP World Tour.

O finał, w sobotę (początek o godz. 2:00 czasu polskiego), najwyżej rozstawiony tenisista turnieju zmierzy się z Karenem Chaczanowem, z którym grał dotychczas trzykrotnie i nie stracił nawet seta. 22-letni Rosjanin wygrał 6:3, 6:1 z Robinem Haase i pierwszy raz w karierze zameldował się w 1/2 finału imprezy rangi ATP Masters 1000.