Finały Next Gen ATP: pierwsze zwycięstwo Huberta Hurkacza. Polak w pięciu setach pokonał Jaume Munara

Hubert Hurkacz odniósł pierwsze zwycięstwo w rozgrywanych na kortach twardych w hali w Mediolanie Finałach Next Gen ATP. W środę, w meczu drugiej kolejki Grupy A, Polak w pięciu setach pokonał Jaume Munara.

Marcin Motyka
Hubert Hurkacz Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz
Przystępując do drugiego meczu w Finałach Next Gen ATP, Hubert Hurkacz i Jaume Munar doskonale zdawali sobie sprawę z wagi tego spotkania. Obaj przegrali w pierwszej kolejce (Polak z Francesem Tiafoe'em, a Hiszpan - ze Stefanosem Tsitsipasem) i ewentualna środowa porażka znacząco zmniejszała szansę któregoś z nich na awans do półfinału.

Hurkacz od początku był nastawiony niezwykle ofensywnie. Starał się skracać wymiany, zdobywać jak najwięcej punktów za pomocą serwisu oraz forhendu i spychać rywala do defensywy. Taka taktyka dała efekt w inauguracyjnej partii, w której Polak ani na moment nie znalazł się w trudnej sytuacji, a w szóstym gemie wywalczył cztery setbole przy podaniu rywala. Trzech pierwszych nie wykorzystał, ale przy czwartym popisał się przepięknym bekhendem wzdłuż linii.

Druga odsłona także została zdominowana przez Hurkacza. Po szybkim breaku Polak objął prowadzenie 3:1 i serwował po zwycięstwo w secie. Został jednak przełamany, lecz w kolejnym gemie ponownie odebrał podanie Munarowi i zapisał tę partię na swoim koncie, wychodząc tym samym na prowadzenie 2-0.

W trzecim secie jakość gry Polaka obniżyła się i w efekcie uległ Hiszpanowi 2:4. Z kolei w czwartym nasz reprezentant znów imponował mocą podania, precyzją forhendu oraz atakami przy siatce. Ale i tę odsłonę przegrał - 5-7 w rozgrywce tie breakowej.

Hurkacz wypuścił z rąk prowadzenie 2-0 w setach, ale w decydującej partii udowodnił swoją wyższość. Już w gemie otwarcia wywalczył przełamanie, przy break poincie popisując się wspaniałym atakiem przy siatce. Tej przewagi już nie oddał. Co więcej, jeszcze raz odebrał podanie Munarowi. Przy stanie 3:1 uzyskał piłkę meczową, przy której posłał kończący return z bekhendu. Po tym zagraniu mógł zacisnąć pięść w geście zwycięstwa.

W trzeciej kolejce zmagań w Grupie A, w czwartek, mający w dorobku zwycięstwo i porażkę Hurkacz zmierzy się z najwyżej rozstawionym Tsitsipasem. Z kolei Munara, który w Mediolanie jeszcze nie wygrał, będzie czekać konfrontacja z oznaczonym "trójką" Tiafoe'em.

Finały Next Gen ATP , Mediolan (Włochy)
kort twardy w hali, pula nagród 1,335 mln dolarów
środa, 7 listopada

Grupa A:

Hubert Hurkacz (Polska, 6) - Jaume Munar (Hiszpania, 7) 4:2, 4:2, 2:4, 3:4(5), 4:1

Czy Hubert Hurkacz awansuje do półfinału?