Roland Garros: Nadal, król nie dożył ćwierćfinału

Robin Bo Carl Söderling - takie są personalia nowego bohatera światowego tenisa. Takim mianem można określić każdego, kto pokona na korcie ziemnym Rafaela Nadala, czterokrotnego triumfatora Roland Garros, który przegrał pierwszy w karierze mecz w Paryżu.

Krzysztof Straszak

Trudno było uwierzyć, że solidny, ale nie mający na koncie wielkich indywidualnych sukcesów Söderling (ATP 25) może się pokusić o zwycięstwo z niekwestionowanym dominatorem światowych kortów i to w dodatku na "jego" ziemi. Wydawało się, że nawet pierwszy set, łatwo wygrany do dwóch przez Szweda, nie zaniepokoi lidera rankingu ATP.

Okazało się jednak, że jedynym setem, jaki wygrał Nadal w niedzielę, to tie-break w drugiej partii. Od swojego debiutu na kortach Roland Garros, w 2005 roku, wygrał tam wszystkie kolejne mecze i nikt w tym czasie nie zmusił go nawet do wysiłku piątego seta.

W piątek grający lewą ręką Hiszpan ustanowił rekord kolejnych zwycięstw w Paryżu: 31. Po meczbolu przeciw Lleytonowi Hewittowi miał już na koncie 32 wygrane sety pod rząd. Według wszelkich scenariuszy miał w przyszłą niedzielę stanąć na korcie Philippe'a Chatrier w piątym kolejnym finale.

Nawet do ćwierćfinałów nie dotrwał również Novak Djokovic, czwarta rakieta świata. Najwyżej notowanymi zawodnikami pozostają Roger Federer, drugi na liście, i Szkot Andy Murray (już w 1/4 po trzysetowym pojedynku z Marinem Ciliciem), trzeci.

Söderling, który przejął przodownictwo na szczycie turniejowej drabinki, spotka się w meczu o półfinał z Rosjaninem Nikołajem Dawidienką. Murray zmierzy się z Chilijczykiem Fernando Gonzalezem.

Roland Garros, Paryż
Wielki Szlem, pula nagród 7,32 mln euro
niedziela, 31 maja 2009
wyniki, mężczyźni

czwarta runda (1/8 finału) gry pojedynczej:

Fernando Gonzalez (Chile, 12) - Victor Hanescu (Rumunia, 30) 6:2, 6:4, 6:2
Robin Soderling (Szwecja, 23) - Rafael Nadal (Hiszpania, 1) 6:2, 6:7(2), 6:4, 7:6(2)
Andy Murray (Wielka Brytania, 3) - Marin Cilic (Chorwacja, 13) 7:5, 7:6(4), 6:1
Nikołaj Dawidienko (Rosja, 10) - Fernando Verdasco (Hiszpania, 8) 6:2, 6:2, 6:4

1/8 finału gry podwójnej:

Bob Bryan (USA, 2) / Mike Bryan (USA, 2) - Rik De Voest (RPA, 14) / Ashley Fisher (Australia, 14) 6:3, 6:4

Jose Acasuso (Argentyna) / Fernando Gonzalez (Chile) - Makesh Bhupathi (Indie, 4) / Mark Knowles (Bahama, 4) 7:5, 4:6, 6:4

Daniel Nestor (Kanada, 1) / Nenad Zimonjic (Serbia, 1) - Christopher Kas (Niemcy) / Rogier Wassen (Holandia) 6:0, 6:3

Marc Lopez (Hiszpania) / Tommy Robredo (Hiszpania) - Michael Kohlmann (Niemcy) / Alexander Waske (Niemcy) 6:3, 6:4

Pomóż nam ulepszać nasze serwisy - odpowiedz na kilka pytań.