Australian Open: efektowne otwarcie Szarapowej. Awans Stephens, porażka Goerges

Rosjanka Maria Szarapowa nie oddała nawet gema Brytyjce Harriet Dart i w 63 minuty awansowała do II rundy Australian Open 2019. Pierwszy mecz pewnie wygrała Amerykanka Sloane Stephens. Odpadła Niemka Julia Goerges (nr 14).

Maria Szarapowa Getty Images / Michael Dodge / Na zdjęciu: Maria Szarapowa
Tegoroczny Australian Open Maria Szarapowa (WTA 30) rozpoczęła bardzo efektownie. Rosjanka rozbiła 6:0, 6:0 Harriet Dart (WTA 131). W ciągu 63 minut mistrzyni imprezy z 2008 roku popełniła siedem podwójnych błędów, ale też wykorzystała sześć z 11 break pointów. Zanotowano jej 20 piłek wygranych bezpośrednio przy 16 pomyłkach. Brytyjka miała sześć kończących uderzeń i 21 niewymuszonych błędów. Kolejną rywalką Szarapowej będzie Rebecca Peterson (WTA 64), która pokonała 6:4, 6:1 Soranę Cirsteę (WTA 84). W trwającym 61 minut spotkaniu Szwedka odparła dwa break pointy, a sama zamieniła na przełamanie trzy z czterech szans.

Sloane Stephens (WTA 5) wróciła z 0:2 w pierwszym secie i wygrała 6:4, 6:2 z Taylor Townsend (WTA 93). W ciągu 67 minut mistrzyni US Open 2017 uzyskała sześć przełamań. Naliczono jej 24 kończące uderzenia i 16 niewymuszonych błędów. Townsend miała 15 piłek wygranych bezpośrednio i 23 pomyłki. Aryna Sabalenka (WTA 11) pokonała 6:1, 6:4 Anna Kalinska (WTA 146). W ciągu 66 minut Białorusinka zaserwowała pięć asów i zdobyła 29 z 34 punktów przy swoim pierwszym podaniu.

W II rundzie tenisistka z Mińska zmierzy się z Katie Boulter (WTA 97), która zwyciężyła 6:0, 4:6, 7:6(6) Jekaterinę Makarową (WTA 60), półfinalistkę Australian Open 2015. W trzecim secie Brytyjka wróciła z 1:3. W decydującym super tie breaku Rosjanka od 0-5 zdobyła cztery punkty z rzędu, a później z 4-7 zbliżyła się na 6-7, ale ostatecznie przegrała go 6-10.

Julia Görges (WTA 13) uległa 6:2, 6:7(5), 4:6 z Danielle Collins (WTA 35). W drugim secie Niemka z 1:4 wyszła na 6:5 i serwowała po zwycięstwo. W 12. gemie dzieliły ją dwa punkty od awansu, ale oddała podanie ze stanu 30-0. W trwającym dwie godziny i 25 minut meczu obie tenisistki zaserwowały po 11 asów. Görges posłała 47 kończących uderzeń i popełniła 44 niewymuszone błędy. Collins miała 34 piłki wygrane bezpośrednio i 18 pomyłek. W II rundzie spotka się ze swoją rodaczką Sachią Vickery (WTA 123), która zwyciężyła 2:6, 6:4, 6:4 Ysaline Bonaventure (WTA 159). Belgijka popełnił 61 niewymuszonych błędów.

Caroline Garcia (WTA 19) wróciła z 1:3 w drugim secie i pokonała 6:2, 6:3 Jessikę Ponchet (WTA 250). Tenisistka z Lyonu odparła trzy z czterech break pointów, a sama wykorzystała pięć z dziewięciu okazji na przełamanie. Zaserwowała siedem asów. Kolejną jej przeciwniczką będzie Zoe Hives (WTA 225), która w 61 minut rozbiła 6:1, 6:2 Bethanie Mattek-Sands (WTA 348). Australijka obroniła pięć break pointów. Łesia Curenko (WTA 24) wygrała 6:4, 7:6(4) z Jekateriną Aleksandrową (WTA 72). W drugim secie Rosjanka z 0:4 wyszła na 6:5, ale w tie breaku Ukrainka przypieczętowała awans.

Donna Vekić (WTA 29) pokonała 6:2, 6:4 Kristinę Mladenović (WTA 45). W ciągu 75 minut Chorwatka zdobyła 29 z 36 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystała pięć z ośmiu break pointów. W II rundzie zmierzy się z Kimberly Birrell (WTA 240), która wygrała 6:4, 6:2 z Paulą Badosą (WTA 141). Hiszpanka zamieniła na przełamanie tylko jedną z siedmiu okazji. Petra Martić (WTA 32) w 64 minuty rozbiła 6:1, 6:2 Heather Watson (WTA 108). Chorwatka zgarnęła 26 z 30 punktów przy własnym pierwszym serwisie i wykorzystała pięć z sześciu break pointów.

Kolejną rywalką Martić będzie Marketa Vondrousova (WTA 73), która oddała pięć gemów Jewgieniji Rodinie (WTA 69). Astra Sharma (WTA 232) zwyciężyła 7:5, 4:6, 6:1 Priscillę Hon (WTA 136). W trwającym dwie godziny i dziewięć minut meczu niżej notowana Australijka zaserwowała 12 asów i obroniła 10 z 13 break pointów.

Caroline Garcia (Francja, 19) - Jessika Ponchet (Francja, Q) 6:2, 6:3
Łesia Curenko (Ukraina, 24) - Jekaterina Aleksandrowa (Rosja) 6:4, 7:6(4)
Donna Vekić (Chorwacja, 29) - Kristina Mladenović (Francja) 6:2, 6:4
Maria Szarapowa (Rosja, 30) - Harriet Dart (Wielka Brytania, Q) 6:0, 6:0
Petra Martić (Chorwacja, 31) - Heather Watson (Wielka Brytania) 6:1, 6:2
Danielle Collins (USA) - Julia Görges (Niemcy, 14) 2:6, 7:6(5), 6:4
Katie Boulter (Wielka Brytania) - Jekaterina Makarowa (Rosja) 6:0, 4:6, 7:6(6)

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online (link sponsorowany)

Czy Maria Szarapowa awansuje do III rundy Australian Open 2019?