ATP Indian Wells: Roger Federer w 59 minut pokonał Stana Wawrinkę. Hubert Hurkacz znów o wczesnej porze

Roger Federer w niespełna godzinę w dwóch setach pokonał Stana Wawrinkę w szwajcarskim meczu III rundy rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP Masters 1000 w Indian Wells. W środę o awans do ćwierćfinału tej imprezy powalczy Hubert Hurkacz.
Marcin Motyka
Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Roger Federer

Bardzo dobrze się znają, są kolegami, dla swojego kraju wspólnie zdobyli złoty medal igrzysk olimpijskich i Puchar Davisa. Roger Federer i Stan Wawrinka, dwaj wielcy szwajcarscy tenisiści, we wtorkową noc, w III rundzie turnieju ATP Masters 1000, zmierzyli się ze sobą 25. raz w oficjalnym pojedynku. Lepszy po raz 22. okazał się bardziej znany i utytułowany z Helwetów, Federer.

Obaj od początku starali się grać niesamowicie agresywnie. Narzucili szalone tempo wymian, wchodzili w kort i uderzali ze wznoszącej się piłki. Lepiej w takiej grze odnajdywał się Federer, który również częściej atakował przy siatce (w całym meczu wykonał 24 takie akcje, z czego 15 przyniosło mu punkt), i to było kluczowe dla przebiegu spotkania.

O losach obu setów decydowały przełamania dla Federera. W pierwszej partii tenisista z Bazylei odebrał podanie swojemu rodakowi, i to do zera, w szóstym gemie. Dzięki temu wyszedł na prowadzenie 4:2, po czym podwyższył na 5:2, by wygrać 6:3. Z kolei w drugiej break dla wyżej notowanego ze Szwajcarów nastąpił już przy stanie 1:1. Następnie rozstawiony z numerem czwartym Federer pewnie utrzymywał własne podania i dotarł do szczęśliwego dla siebie końca pojedynku.

Mecz trwał 59 minut. W tym czasie Federer zaserwował cztery asy, ani razu nie musiał bronić się przed przełamaniem, wykorzystał dwa z sześciu break pointów, posłał 12 zagrań kończących, popełnił zaledwie dziewięć niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 59 punktów, o 17 więcej od rywala. Wawrince z kolei zapisano osiem asów, 18 uderzeń wygrywających oraz 21 pomyłek własnych.

Dla Federera to 750. wygrany mecz na kortach twardych. W erze zawodowego tenisa żaden inny gracz na jakiejkolwiek nawierzchni nie wygrał tak wielu spotkań (drugi w tej klasyfikacji Guillermo Vilas zwyciężył w 678 pojedynkach na ceglanej mączce). Szwajcar odniósł również 366. wygraną w turniejach rangi ATP Masters 1000, co także jest najlepszym osiągnięciem w dziejach. Ogółem tenisista z Bazylei ma w dorobku 1190 zwycięskich pojedynków w głównym cyklu i pod tym względem ustępuje jedynie Jimmy'emu Connorsowi (1256).

O kolejną wygraną Federer, razem z Novakiem Djokoviciem współrekordzista w liczbie tytułów w Indian Wells (pięć), zmierzy się z Kyle'em Edmundem. Będzie to pierwszy pojedynek pomiędzy tymi tenisistami. Brytyjczyk we wtorek pokonał 6:3, 6:3 kwalifikanta Radu Albota, zapisując na swoim koncie pięć asów, cztery przełamania i 23 zagrania kończące.

W meczu dwóch utalentowanych rosyjskich tenisistów 22-letni Karen Chaczanow wygrał 7:5, 6:3 z młodszym o rok Andriejem Rublowem. Tym samym moskwianin dopiero drugi raz w obecnym sezonie (wcześniej w Australian Open) zwyciężył w dwóch meczach w jednej imprezie. W 1/8 finału oznaczony numerem 12. Chaczanow zagra z Johnem Isnerem, turniejową "ósemką".

Hubert Hurkacz kolejny mecz w BNP Paribas Open 2019 rozegra w środę. W IV rundzie wrocławianin zmierzy się z Denisem Shapovalovem i na plac gry znów wyjdzie o wczesnej porze. Jego mecz z Kanadyjczykiem został bowiem zaplanowany na korcie numer 3 jako drugi pojedynek od godz. 11:00 miejscowego czasu (19:00 czasu polskiego). Rozpocznie się po zakończeniu spotkania deblowego kobiet pomiędzy Barborą Krejcikovą i Kateriną Siniakovą a Kiki Bertens i Donną Vekić.