ATP Houston: Bernard Tomic po 23 miesiącach wygrał mecz na mączce. Taylor Fritz nie wykorzystał rozstawienia

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Quinn Rooney / Na zdjęciu: Bernard Tomic
Getty Images / Quinn Rooney / Na zdjęciu: Bernard Tomic

Bernard Tomic w dwóch setach pokonał Denisa Kudlę w I rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP 250 w Houston i odniósł pierwsze od niemal dwóch lat zwycięstwo na tej nawierzchni. Marcel Granollers ograł rozstawionego Taylora Fritza.

Bernard Tomic nie przepada za grą na kortach ziemnych. Australijczyk woli rywalizować na szybkich nawierzchniach, zwłaszcza na trawie, gdzie może eksponować swoje atuty. Tymczasem w obecnym tygodniu Tomic nie dość, że stanął na starcie turnieju ATP w Houston na nielubianej przez siebie mączce, to jeszcze udanie przeszedł przez I rundę. W poniedziałek pokonał 7:6(8), 7:5 innego tenisistę niezbyt dobrze czującego się na ziemi, Denisa Kudlę.

Dla 26-letniego Tomicia (w poniedziałek 11 asów i trzy przełamania) to pierwszy wygrany mecz w głównym cyklu na nawierzchni ziemnej od 3 maja 2017 roku, gdy w II rundzie imprezy w Stambule ograł Rogerio Dutrę Silvę. O kolejne zwycięstwo Australijczyk powalczy z Marcelem Granollersem. Hiszpan, mistrz US Men's Clay Court Championship z 2008 roku, wyeliminował Taylora Fritza, oznaczonego numerem piątym.

Serię porażek przerwał również Ryan Harrison. Amerykanin w 57 minut pokonał 6:3, 6:4 Ivo Karlovicia i odniósł pierwszą wygraną na poziomie ATP World Tour po trzech kolejnych przegranych. W meczu z Chorwatem reprezentant gospodarzy ani razu nie musiał bronić się przed przełamaniem, a sam wykorzystał dwie z pięciu okazji na breaka.

Rozstawiony z numerem drugim Jeremy Chardy na inaugurację zmierzy się z Christianem Garinem, który po trzysetowym pojedynku okazał się lepszy od Pablo Cuevasa. Z kolei rywalem Reilly'ego Opelki, turniejowej "czwórki", został Casper Ruud. Norweg ograł Hugo Delliena.

W poniedziałek rozegrano również przełożone z niedzieli mecze finałowej rundy kwalifikacji. Miejsca w głównej drabince wywalczyli Henri Laaksonen, Pedja Krstin, Santiago Giraldo i Daniel Elahi Galan.

US Men's Clay Court Championship, Houston (USA) ATP World Tour 250, kort ziemny, pula nagród 583,5 tys. dolarów poniedziałek, 8 kwietnia

I runda gry pojedynczej:

Marcel Granollers (Hiszpania) - Taylor Fritz (USA, 5) 6:2, 4:6, 6:2 Ryan Harrison (USA) - Ivo Karlović (Chorwacja) 6:3, 6:4 Bernard Tomic (Australia) - Denis Kudla (USA) 7:6(8), 7:5 Casper Ruud (Norwegia) - Hugo Dellien (Boliwia) 7:6(7), 6:4 Christian Garin (Chile) - Pablo Cuevas (Urugwaj) 4:6, 6:4, 6:2

wolne losy: Steve Johnson (USA, 1); Jeremy Chardy (Francja, 2); Cameron Norrie (Wielka Brytania, 3); Reilly Opelka (USA, 4)

Kto awansuje do ćwierćfinału turnieju ATP w Houston?