WTA Stambuł: odrodzona Gasparian wyeliminowała Buzarnescu. Parmentier nie obroni tytułu

Margarita Gasparian wyeliminowała po trzysetowym boju Mihaelę Buzarnescu i awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA International w Stambule. Tytułu nie obroni Pauline Parmentier, która przegrała z Jeleną Rybakiną.

Margarita Gasparian Getty Images / Elsa / Na zdjęciu: Margarita Gasparian
W I rundzie imprezy w Stambule Mihaela Buzarnescu (WTA 30) odprawiła Julię Glushko i wygrała czwarty mecz w sezonie. W środę Rumunka uległa 6:1, 4:6, 5:7 Margaricie Gasparian (WTA 72). Tenisistka z Bukaresztu nie wykorzystała prowadzenia 6:1, 3:1. W trzecim secie z 1:3 wyszła na 5:3, ale straciła cztery gemy z rzędu.

Gasparian długo była nieobecna w zawodowym cyklu. Skreczowała w I rundzie Wimbledonu 2016 i nie grała do października 2017 roku, a później znów pauzowała do kwietnia 2018. Rosjanka przeszła trzy operacje kolana. W ubiegłym sezonie w Taszkencie zdobyła drugi tytuł w WTA Tour (pierwszy to Baku 2015). W Stambule osiągnęła pierwszy ćwierćfinał w głównym cyklu na korcie ziemnym. Kolejną rywalką moskwianki będzie Weronika Kudermetowa lub Timea Babos.

Tytułu nie obroni Pauline Parmentier (WTA 52), która przegrała 0:6, 4:6 z Jeleną Rybakiną (WTA 161). W pierwszym secie Francuzka zdobyła tylko osiem punktów. W drugim poderwała się do walki, ale od 4:2 straciła cztery gemy z rzędu. W ciągu 57 minut Rybakina wykorzystała wszystkie pięć szans na przełamanie i osiągnęła drugi ćwierćfinał w głównym cyklu. Pierwszy zanotowała w ubiegłym sezonie w Petersburgu, jeszcze jako reprezentantka Rosji. Pod flagą Kazachstanu występuje od czerwca 2018 roku.

Następną przeciwniczką Rybakiny będzie Barbora Strycova (WTA 47), która wygrała 2:6, 6:1, 6:3 z Soraną Cirsteą (WTA 97). W trwającym dwie godziny i 12 minut meczu Czeszka zamieniła na przełamanie sześć z 12 szans. Lara Arruabarrena (WTA 117) pokonała 6:3, 6:2 Rebekkę Peterson (WTA 65). W ciągu 82 minut Hiszpanka odparła osiem z 10 break pointów.

W poniedziałek odbyły się również cztery mecze I rundy. Kristina Mladenović (WTA 66) wygrała 6:3, 6:4 z Dajaną Jastremską (WTA 37). Obie tenisistki miały po 12 break pointów. Francuzka cztery razy straciła serwis, a sama uzyskała siedem przełamań. Marketa Vondrousova (WTA 46) pokonała 6:3, 6:3 Ajlę Tomljanović (WTA 39). W drugim secie Czeszka od 0:3 zdobyła sześć gemów z rzędu.

W dwóch meczach miały miejsce krecze. Anastazja Potapowa (WTA 74) nie dokończyła spotkania z Kateryną Kozłową (WTA 91) z powodu choroby żołądkowo-jelitowej. Ból z prawej strony miednicy uniemożliwił Kirsten Flipkens (WTA 59) kontynuowanie gry w starciu z Aną Bogdan (WTA 150).

TEB BNP Paribas Istanbul Cup, Stambuł (Turcja)