WTA Madryt: Naomi Osaka z problemami w III rundzie. Simona Halep pożegnała Johannę Kontę

Naomi Osaka w trzech setach pokonała Sarę Sorribes w II rundzie turnieju WTA Premier Mandatory w Madrycie. Simona Halep wyeliminowała Johannę Kontę.

Naomi Osaka Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Naomi Osaka
W II rundzie imprezy w Madrycie Naomi Osaka męczyła się z Sarą Sorribes (WTA 73). Dopiero w trzecim secie (straciła w nim 10 punktów) Japonka opanowała sytuację. Liderka rankingu zwyciężyła 7:6(5), 3:6, 6:0 po dwóch godzinach i 35 minutach. Mogła wygrać w dwóch setach, bo prowadziła 7:6, 2:0. Osaka pięć razy oddała podanie, a sama wykorzystała sześć z 15 break pointów. Zdobyła o osiem punktów więcej od Hiszpanki (104-96).

Dla Japonki to drugi w tym roku występ na korcie ziemnym. W halowym turnieju w Stuttgarcie doszła do półfinału. Osaka po raz drugi gra w Madrycie w głównej drabince. W ubiegłym sezonie odpadła po pierwszym meczu. W 2016 roku nie przeszła kwalifikacji. Sorribes w poprzedniej rundzie wyeliminowała Larę Arruabarrenę i odniosła drugie zwycięstwo w stolicy Hiszpanii. Przed 12 miesiącami odprawiła Madison Keys.

Kolejną rywalką Osaki będzie Alaksandra Sasnowicz (WTA 33), która pokonała 6:2, 6:2 Annę Karolinę Schmiedlovą (WTA 109). W ciągu 74 minut Białorusinka zdobyła 20 z 28 punktów przy swoim pierwszym podaniu i zamieniła na przełamanie pięć z 12 szans. Tenisistka z Mińska podwyższyła na 4-1 bilans spotkań ze Słowaczką. Osaka rozbiła Sasnowicz 6:0, 6:0 w III rundzie US Open 2018. Japonka była górą również w ich wcześniejszych meczu, w 2016 roku w ćwierćfinale w Tokio.

Simona Halep (WTA 3) wygrała 7:5, 6:1 z Johanną Kontą (WTA 41). Rumunka wróciła z 2:4, 30-40 w pierwszym secie. W trwającym 88 minut meczu tenisistka z Konstancy obroniła sześć z ośmiu break pointów, a sama uzyskała pięć przełamań. Jej łupem padło 75 ze 132 rozegranych punktów (57 proc.). Halep poprawiła na 2-3 bilans spotkań z Brytyjką. Było to ich pierwsze starcie na korcie ziemnym.

W ubiegłym tygodniu w Rabacie Konta osiągnęła pierwszy finał turnieju WTA na mączce. W Madrycie wystąpiła po raz czwarty i nigdy nie doszła dalej niż do II rundy. Halep to dwukrotna mistrzyni tej imprezy (2016, 2017). Pierwszy finał osiągnęła w niej w 2014 roku i przegrała z Marią Szarapową. Następną przeciwniczką Rumunki będzie Viktoria Kuzmova, z którą zmierzy się po raz pierwszy.

Mutua Madrid Open, Madryt (Hiszpania)
WTA Premier Mandatory, kort ziemny, pula nagród 7,021 mln euro
wtorek, 7 maja

II runda gry pojedynczej:

Naomi Osaka (Japonia, 1) - Sara Sorribes (Hiszpania, WC) 7:6(5), 3:6, 6:0
Simona Halep (Rumunia, 3) - Johanna Konta (Wielka Brytania) 7:5, 6:1
Alaksandra Sasnowicz (Białoruś) - Anna Karolina Schmiedlova (Słowacja, Q) 6:2, 6:2

Czy Naomi Osaka awansuje do ćwierćfinału turnieju w Madrycie?