ATP Madryt: 50. wygrany mecz Rafaela Nadala w stolicy Hiszpanii. Stefanos Tsitsipas i Fabio Fognini kontynuują serie

Rafael Nadal w dwóch setach pokonał Felixa Augera-Aliassime'a w II rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP Masters 1000 w Madrycie i wygrał swój 50. mecz w tej imprezie. Fabio Fognini i Stefanos Tsitsipas kontynuują serie zwycięstw.

Marcin Motyka
Rafael Nadal Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Rafael Nadal
Udział Rafaela Nadala w turnieju ATP Masters 1000 w Madrycie stanął pod znakiem zapytania. Tuż przed startem zawodów Hiszpana dopadła bowiem infekcja wirusowa. Organizatorzy poszli jednak Majorkaninowi na rękę i przełożyli jego inauguracyjny mecz o 24 godziny. Nadal na korcie pojawił się więc w środę, a nie jak początkowo planowany we wtorek. Po przeciwnej stronie siatki spotkał jednego z najlepszych tenisistów młodego pokolenia, 18-letniego Felixa Augera-Aliassime'a.

W pierwszej partii meczu rywalizację tenisistom utrudniał porywisty wiatr. Lepiej w takich warunkach odnalazł się Nadal, który od stanu 3:3 zdobył trzy gemy z rzędu i w efekcie wygrał tę odsłonę 6:3. W drugim secie Hiszpan wyszedł na prowadzenie 5:2 z podwójnym przełamaniem, ale wówczas oddał podanie, popełniając podwójny błąd serwisowy. Auger-Aliassime uwierzył, że nie wszystko jeszcze stracone i walczył do końca, lecz nie był w stanie przedłużyć starcia. Próbował zdobyć kolejnego gema, obronił pięć meczboli, ale przy szóstym pojedynek dobiegł końca.

Mecz trwał godzinę i 37 minut. W tym czasie Nadal zaserwował dwa asy, jeden raz został przełamany, wykorzystał cztery z dziesięciu break pointów, posłał dziesięć zagrań kończących, popełnił 16 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 63 punkty, o 19 więcej od rywala. Z kolei Augerowi-Aliassime'owi zapisano trzy asy, dziewięć uderzeń wygrywających oraz 30 pomyłek własnych.

Dla Hiszpana, mistrza Mutua Madrid Open z lat 2005, 2010, 2013-14 i 2017, to 50. wygrane spotkanie w tej imprezie. W III rundzie zmierzy się z innym tenisistą młodego pokolenia, 21-letnim Francesem Tiafoe'em. Z Amerykaninem grał dotychczas jeden raz. W styczniu tego roku pokonał go 6:3, 6:4, 6:2 w ćwierćfinale Australian Open.

Fabio Fognini wygrał ósmy pojedynek z rzędu. Włoch, który w Madrycie występuje pierwszy raz od czasu sensacyjnego triumfu w Monte Carlo, w 69 minut uporał się z Johnem Millmanem, ogrywając Australijczyka 6:2, 6:2. O następną wygraną Fogniniemu nie będzie jednak łatwo. W 1/8 finału stanie naprzeciw Dominika Thiema, niedawnego triumfatora w Barcelony, który jest niepokonany od sześciu meczów.

Serię zwycięstw kontynuuje również Stefanos Tsitsipas. Grek, zeszłotygodniowy zwycięzca turnieju w Estoril, w środę bez straty seta poradził sobie z Adrianem Mannarino, "szczęśliwym przegranym" z kwalifikacji. Dla Tsitsipasa to piąty wygrany mecz z rzędu. W kolejnej fazie Mutua Madrid Open 2019 zagra z lepszym z pary Fernando Verdasco - Karen Chaczanow.