ATP Eastbourne: Polscy debliści eliminują mistrzów Roland Garros!

Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski pokonali czesko-hinduską parę Lukasa Dlouhego i Leandera Paesa (nr 1) 6:1, 7:6(3) i awansowali do ćwierćfinału turnieju AEGON International rozgrywanego na kortach trawiastych w angielskim Eastbourne (z pulą nagród 450 tys. euro).

Polacy przełamali rywali w czwartym gemie i po utrzymaniu swojego serwisu prowadzili 4:1. W szóstym gemie Fyrstenberg i Matkowski zaliczyli jeszcze jednego breaka, a całego seta wygrali 6:1 po 21 minutach.

Pierwsze sześć gemów drugiego seta nie miało większej historii, obie pary spokojnie wygrywały swoje podania. Wreszcie w siódmym gemie Polacy przełamali Czecha i Hindusa, ale Dlouhy i Paes natychmiast odrobili stratę. W 11. gemie Fyrstenberg i Matkowski mogli zaliczyć jeszcze jednego breaka, ale nie wykorzystali szansy.

W tie-breaku Polacy prowadzili 3-1, po tym jak Dlouhy popełnił podwójny błąd serwisowy. Rywale byli w stanie ugrać jeszcze tylko dwa punkty. Fyrstenberg i Matkowski zakończyli to spotkanie po 61 minutach wykorzystując pierwszą piłkę meczową.

Polacy mieli fatalną skuteczność returnów (27 proc.), ale ich rywale też bardzo niską, jak na korty trawiaste (41 proc.). Siłą Fyrstenberga i Matkowskiego było drugie podanie, które przyniosło im 16 z 23 punktów (70 proc.). Dlouhy i Paes dzięki drugiemu serwisowi wygrali 11 z 28 piłek (39 proc.). O słabości serwisu Czecha i Hindusa niech świadczy 11 podwójnych błędów serwisowych przy ani jednym asie. Polacy zapisali na swoje konto trzy asy i dwa błędy.

Dlouhy i Paes w ubiegłym tygodniu wygrali wielkoszlemowy French Open. To największy deblowy sukces w karierze Paesa. W ubiegłym roku obaj tenisiści doszli do finału US Open przegrywając po dwóch tie-breakach z braćmi Bobem i Mikiem Bryanami. 35-letni Paes w swoim dorobku ma 40 deblowych tytułów, w tym pięć wielkoszlemowych. W 1999 roku w parze z rodakiem Maheshem Bhupathim triumfował na trawiastych kortach Wimbledonu. 26-letni Paes oprócz paryskiego triumfu w swoim dorobku ma pięć wygranych imprez z cyklu ATP World Tour.

Rywalami Polaków w walce o półfinał będą Argentyńczyk Lukas Arnold Ker i Niemiec Michael Kohlmann.

AEGON International, Eastbourne (Wielka Brytania)
ATP World TOur 250, kort trawiasty, pula nagród 450 tys. euro
wtorek, 16 czerwca 2009
wyniki

pierwsza runda gry podwójnej:

Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski (Polska) - Lukas Dlouhy/Leander Paes (Czechy/Indie) 6:1, 7:6(3)

Lucas Arnold Ker/Michael Kohlmann (Argentyna/Niemcy) - Andreas Seppi/Lovro Zovko (Włochy/Chorwacja) 6:4, 3:6, 10-6