Roland Garros: Novak Djoković pozbawił szczęścia Henriego Laaksonena. Gael Monfils wygrał francuski pojedynek

Novak Djoković w trzech setach pokonał Henriego Laaksonena, "szczęśliwego przegranego" z kwalifikacji, w II rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych Roland Garros 2019. Dla Serba to kolejny krok w kierunku zdobycia Nieklasycznego Wielkiego Szlema.

Marcin Motyka
Novak Djoković Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Novak Djoković
Określenie "szczęśliwy przegrany" nie w pełni oddawało sytuację, w jakiej znalazł się Henri Laaksonen. Wprawdzie Szwajcar wszedł do Roland Garros 2019 właśnie ze statusem lucky losera, pojawiając się w drabince w miejsce Sama Querreya, i awansował do II rundy, ale w tej fazie trafił na lidera rankingu, Novaka Djokovicia. Serb, który na otwarcie w świetnym stylu poradził sobie z Hubertem Hurkaczem, w czwartek nie dał szans również Helwetowi.

Djoković rozpoczął mecz z wysokiego "c" i pierwszego seta wygrał 6:1 w 20 minut. W drugim Serb nieco zwolnił. Zaczął popełniać więcej błędów, jego zagrania nie były też tak dokładne. Zachęcony Laaksonen kilkukrotnie wspaniale trafił z forhendu, lecz i tak przegrał tę partię 4:6. W trzeciej odsłonie znów wszystko wróciło do normy. Belgradczyk ponownie przejął kontrolę nad wydarzeniami na korcie i zwyciężył 6:3.

Dla Djokovicia (w czwartek cztery asy, sześć przełamań, 21 zagrań kończących) to 23. z rzędu mecz wygrany w turniejach wielkoszlemowych. Poprzednią porażkę na poziomie Wielkiego Szlema poniósł w zeszłorocznym Rolandzie Garrosie, ulegając w ćwierćfinale Marco Cecchinato. Serb może drugi raz w karierze zdobyć tzw. "Nieklasyczny Wielki Szlem", czyli wygrać cztery imprezy wielkoszlemowe z rzędu, ale nie w jednym roku. Kolejnym rywalem tenisisty z Belgradu będzie Salvatore Caruso, kwalifikant.

Do III awansował także rodak Djokovicia, Dusan Lajović. Oznaczony numerem 30. Serb wygrał 6:3, 6:3, 6:4 z Elliotem Benchetritem i o 1/8 finału powalczy z Alexandrem Zverevem, turniejową "piątką". Z kolei 40-letni Ivo Karlović  w czterech setach okazał się słabszy od Jordana Thompsona.

We francuskim pojedynku najwyżej aktualnie klasyfikowany reprezentant gospodarzy Gael Monfils bez straty seta pokonał leworęcznego Adriana Mannarino. Dla paryżanina to drugie zwycięstwo nad rodakiem w ich czwartej konfrontacji i - co ciekawe - drugie w Wielkim Szlemie (poprzednio zwyciężył w Wimbledonie 2015). W 1/16 finału oznaczony "14" Francuz zagra z kolejnym krajanem, Antoine'em Hoangiem, który niespodziewanie wyeliminował Fernando Verdasco.

Jordan Thompson (Australia) - Ivo Karlović (Chorwacja) 6:3, 6:4, 6:7(2), 6:3
Antoine Hoang (Francja, WC) - Fernando Verdasco (Hiszpania, 23) 6:4, 3:6, 7:6(5), 7:5