Roland Garros: zaskakująca przemiana Johanny Konty. Po raz pierwszy zagra w ćwierćfinale w Paryżu

W czterech poprzednich występach na kortach Rolanda Garrosa Johanna Konta nie wygrała żadnego pojedynku. W niedzielę poszła za ciosem i awansowała do premierowego ćwierćfinału międzynarodowych mistrzostw Francji.

Rafał Smoliński
Johanna Konta Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Johanna Konta
Jeszcze w zeszłym roku Johanna Konta narzekała na brytyjskich dziennikarzy, którzy na każdym kroku przypominali jej kolejne porażki na paryskiej mączce. Tym razem tenisistka z Eastbourne pokazuje się ze znakomitej strony i daje do zrozumienia, że finał turnieju w Rzymie nie był dziełem przypadku. W niedzielę 28-letnia tenisistka pokonała Donnę Vekić 6:2, 6:4 i zameldowała się w ćwierćfinale Rolanda Garrosa.

Oznaczona 26. numerem Konta bardzo dobrze returnowała i rozgrywała wymiany. Na początku pierwszego seta doszło do trzech przełamań, z których dwa były dziełem Brytyjki. W siódmym gemie Konta dołożyła jeszcze jednego breaka. Teraz obroniła się przed stratą podania, po czym asem serwisowym zamknęła seta.

Vekić bardziej się starała w drugiej odsłonie. Przez jakiś czas gra była wyrównana, ale gdy w siódmym gemie Konta trafiła parę returnów, to jej rywalka szybko znalazła się w opałach. Brytyjka wyszła na 4:3, lecz oddała przewagę przełamania. Chorwatka nie poszła jednak za ciosem i jeszcze raz straciła podanie. Teraz Konta już nie czekała i przy własnym serwisie zwieńczyła pojedynek wynikiem 6:2, 6:4.

Konta poprawiła na 4-3 bilans spotkań z Vekić. Ich niedzielny mecz trwał 84 minuty. Brytyjka skończyła 33 piłki i miała 23 niewymuszone błędy. Chorwatka posłała 14 wygrywających uderzeń i pomyliła się 16 razy. Do tego wygrała tylko 51 ze 117 rozegranych punktów i pięciokrotnie dała się przełamać. Choć miała więcej break pointów (9-8), to wykorzystała tylko dwa z nich.

Dzięki zwycięstwu Konta po raz pierwszy w karierze awansowała do ćwierćfinału Rolanda Garrosa. Jej najlepszymi wynikami w Wielkim Szlemie pozostają półfinał Australian Open 2016 i Wimbledonu 2017. Ostatnią Brytyjką w półfinale międzynarodowych mistrzostw Francji była w 1983 roku Jo Durie. Aby wyrównać jej osiągnięcie, Konta będzie musiała pokonać Amerykankę Sloane Stephens.