ATP Eastbourne: amerykański finał. Taylor Fritz zmierzy się z Samem Querreyem

Taylor Fritz w dwóch setach pokonał Kyle'a Edmunda w półfinale rozgrywanego na kortach trawiastych turnieju ATP 250 w Eastbourne. W finale Amerykanin zmierzy się z rodakiem, Samem Querreyem, który wygrał z kwalifikantem Thomasem Fabbiano.

Marcin Motyka
Taylor Fritz Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Taylor Fritz
Na zwycięstwo swojego tenisisty w turnieju ATP w Eastbourne brytyjscy kibice czekają od 16 lat i triumfu Grega Rusedskiego. W tym roku blisko nawiązania do tego osiągnięcia był Kyle Edmund. Urodzony w RPA reprezentant Zjednoczonego Królestwa doszedł do półfinału, ale w tej fazie pożegnał się z zawodami. W piątek rozstawiony z numerem trzecim Edmund przegrał bowiem z Taylorem Fritzem, ćwierćfinałowym pogromcą Huberta Hurkacza.

Losy meczu rozstrzygnęły się w ciągu kilkunastu minut na przełomie pierwszego i drugiego seta. Najpierw Fritz po emocjonującym tie breaku (10-8) wygrał partię otwarcia, broniąc w niej czterech setboli, a następnie na początku drugiej odsłony przełamał serwis Edmunda i wyszedł na prowadzenie 3:0. Tej przewagi już nie stracił i zakończył spotkanie wygraną 7:6(8), 6:3.

Dla 21-letniego Fritza to drugi w karierze finał w głównym cyklu. Poprzedni wywalczył w lutym 2016 roku w Memphis, lecz wówczas w decydującym pojedynku okazał się słabszy od Keia Nishikoriego.

Finałowym rywalem Fritza będzie jego starszy rodak, Sam Querrey, który w Eastbourne wrócił do rozgrywek po dwumiesięcznej absencji spowodowanej kontuzją mięśni brzucha, i spisuje się doskonale. W piątek przegrał wprawdzie pierwszego seta w turnieju, ale i tak pokonał 6:3, 6:7(4), 6:3 kwalifikanta Thomasa Fabbiano, ani razu nie tracąc własnego podania i wykorzystując dwa z ośmiu break pointów.

Wygrywając, 31-letni Querrey awansował do 19. w karierze finału turnieju rangi ATP Tour, ale pierwszego od lutego 2018 roku, gdy zagrał o mistrzostwo w Nowym Jorku. Jak dotychczas zdobył dziesięć tytułów, w tym jeden na trawie (w sezonie 2010 w Londynie). Z ostatniego trofeum cieszył się jednak w sierpniu 2017, kiedy to zwyciężył w Los Cabos.

W sobotę (początek nie wcześniej niż o godz. 16:00 czasu polskiego) Fritz i Querrey zmierzą się po raz piąty na poziomie głównego cyklu. Bilans ich konfrontacji jak dotychczas jest remisowy. Będzie to także pierwszy finał turnieju ATP Tour pomiędzy reprezentantami tego samego kraju od lutego, gdy w Cordobie zagrali Argentyńczycy Juan Ignacio Londero i Guido Pella.

Po puchar w zmaganiach debla sięgnęli natomiast Juan Sebastian Cabal i Robert Farah. Najwyżej rozstawieni Kolumbijczycy w sobotę pokonali 3:6, 7:6(4), 10-6 oznaczonych "dwójką" Maximo Gonzaleza i Horacio Zeballosa z Argentyny. Dla Cabala i Faraha to 15. wspólny tytuł rangi ATP Tour, trzeci w obecnym sezonie i pierwszy na trawie.

Nature Valley International, Eastbourne (Wielka Brytania)
ATP World Tour 250, kort trawiasty, pula nagród 684 tys. euro
piątek, 28 czerwca

półfinał gry pojedynczej:

Taylor Fritz (USA) - Kyle Edmund (Wielka Brytania, 3/WC) 7:6(8), 6:3
Sam Querrey (USA) - Thomas Fabbiano (Włochy, Q) 6:3, 6:7(4), 6:3

finał gry podwójnej:

Juan Sebastian Cabal (Kolumbia, 1) / Robert Farah (Kolumbia, 1) - Maximo Gonzalez (Argentyna, 2) / Horacio Zeballos (Argentyna, 2) 3:6, 7:6(4), 10-6