WTA Jurmała: zwycięstwo Katarzyny Kawy w debiucie. Polka lepsza od Ysaline Bonaventure

Katarzyna Kawa pokonała w trzech setach Belgijkę Ysaline Bonaventure w I rundzie turnieju WTA International w Jurmale. Dla Polki to debiut w głównym cyklu.

Katarzyna Kawa Getty Images / NurPhoto / Na zdjęciu: Katarzyna Kawa
Katarzyna Kawa (WTA 194) przeszła w Jurmale dwustopniowe eliminacje i po raz pierwszy bierze udział w turnieju WTA. We wtorek jej rywalką była Ysaline Bonaventure (WTA 109), która może się pochwalić dwoma singlowymi ćwierćfinałami w WTA Tour (Budapeszt 2018, Rabat 2019). Polka pokonała Belgijkę 2:6, 6:4, 6:1. O ćwierćfinał zmierzy się w środę z Chorwatką Janą Fett.

W I secie Kawa ani razu nie utrzymała podania. Uzyskała przełamanie na 1:0 i 2:1. Pięć kolejnych gemów padło łupem Bonaventure. Polka obroniła pierwszą piłkę setową, ale przy drugiej popełniła podwójny błąd.

Na początku II partii nastąpiły trzy przełamania, z czego dwa dla Kawy. Następnie po raz pierwszy utrzymała podanie i prowadziła 3:1. Bonaventure z 2:4 wyrównała na 4:4, ale dwa kolejne gemy zostały zdobyte przez Polkę. Kawa wykorzystała drugą piłkę setową wygrywającym serwisem.

W III secie Kawa mogła wyjść na 3:0 z podwójnym przełamaniem, ale w trzecim gemie zmarnowała dwa break pointy. Co się odwlecze, to nie uciecze. Ładna akcja zwieńczona wolejem pozwoliła jej odebrać rywalce podanie i podwyższyć na 4:1. Polka poszła za ciosem i zakończyła mecz w siódmym gemie głębokim returnem wymuszającym błąd.

W ciągu godziny i 49 minut Bonaventure popełniła 10 podwójnych błędów. W meczu miało miejsce 14 przełamań, z czego osiem dla Kawy. Polka zdobyła o 14 punktów więcej (89-75). Tenisistki te spotkały się po raz drugi. W 2015 roku w Bad Saulgau (ITF) lepsza była Belgijka.

W maju 2018 roku Kawa mogła tylko marzyć o grze w WTA Tour. Znajdowała się wtedy na 780. miejscu w rankingu. Teraz jest w Top 200 i ma za sobą udział w wielkoszlemowych eliminacjach. W Rolandzie Garrosie nie wygrała meczu, a w Wimbledonie przeszła dwie rundy. W Jurmale w debiucie w głównym cyklu awansowała do II rundy i na pewno poprawi swój życiowy ranking, 187. pozycję z maja tego roku.