WTA San Jose: Saisai Zheng lepsza od Marii Sakkari. Chinka zmierzy się z Aryną Sabalenką w finale

Chinka Saisai Zheng wyeliminowała Greczynkę Marię Sakkari w półfinale turnieju WTA Premier w San Jose. W finale Chinka spotka się z Białorusinką Aryną Sabalenką.

Saisai Zheng PAP/EPA / WU HONG / Na zdjęciu: Saisai Zheng
W ćwierćfinale Maria Sakkari (WTA 30) wyeliminowała Elinę Switolinę po dreszczowcu. Greczynka wróciła z 1:6, 2:5 i obroniła trzy piłki meczowe. W półfinale przegrała 6:7(5), 2:6 z Saisai Zheng (WTA 55). W ciągu godziny i 55 minut Chinka wykorzystała pięć z sześciu break pointów. Sakkari popełniła osiem podwójnych błędów. Greczynka to ubiegłoroczna finalistka turnieju w San Jose.

Pokonując Switolinę Sakkari odniosła piąte zwycięstwo nad tenisistką z Top 10, trzecie w tym roku. Greczynka wystąpiła w trzecim półfinale w sezonie, po Rabacie (tytuł) i Rzymie. Zheng osiągnęła drugi singlowy finał w głównym cyklu. W ubiegłym roku w Nanchangu uległa Qiang Wang.

Aryna Sabalenka (WTA 10) pokonała 6:4, 6:3 Donnę Vekić (WTA 25). W trwającym 78 minut spotkaniu Białorusinka zdobyła 32 z 40 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała sześć z 13 break pointów. Tenisistka z Mińska po raz pierwszy wygrała z Chorwatką, a był to ich czwarty mecz.

Vekić wystąpiła w piątym półfinale w 2019 roku (wcześniej w Brisbane, Petersburgu, Acapulco i Nottingham). W czerwcu Chorwatka znalazła się na najwyższym w dotychczasowej karierze 22. miejscu w rankingu. Sabalenka awansowała do siódmego singlowego finału w głównym cyklu. Powalczy o drugi tytuł w tym roku (Shenzhen) i czwarty w karierze.

Sabalenka i Zheng zmierzą się po raz drugi. W 2017 roku w Zhuhai lepsza była Chinka. Obie tenisistki w drodze do finału straciły po jednym secie, każda z nich w ćwierćfinale. Zawodniczka z Kantonu pokonała 5:7, 7:5, 6:4 Amandę Anisimovą, półfinalistkę Rolanda Garrosa 2019. Białorusinka zwyciężyła 3:6, 6:2, 6:4 Carlę Suarez. Sabalenka rozegrała o jeden mecz mniej, bo miała wolny los.

Mubadala Silicon Valley Classic, San Jose (USA)