WTA Toronto: Serena Williams skruszyła opór Jekateriny Aleksandrowej. Trwa marsz Marie Bouzkovej

Serena Williams pokonała Jekaterinę Aleksandrową i awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA Premier 5 w Toronto. Marie Bouzkova wyeliminowała Jelenę Ostapenko.

Serena Williams Getty Images / Adam Pretty / Na zdjęciu: Serena Williams
Serena Williams (WTA 10) notuje dziewiąty występ w Kanadzie, pierwszy od 2015 roku. Amerykanka pozostaje w grze o czwarty triumf w imprezie (2001, 2011, 2013). W III rundzie pokonała 7:5, 6:4 Jekaterinę Aleksandrową (WTA 48). W pierwszym secie była liderka rankingu wolno wchodziła w uderzenia. Dwa razy oddała podanie i przegrywała 0:3. Od tego momentu podkręciła tempo i wyszła na 4:3. Przy 5:4 zmarnowała trzy piłki setowe, ale w dwóch ostatnich gemach straciła tylko dwa punkty. W drugiej partii Williams wróciła z 1:3. Spotkanie zakończyła za czwartą piłką meczową.

W ciągu 91 minut Williams zaserwowała sześć asów, a Aleksandrowa popełniła 11 podwójnych błędów. Amerykanka zdobyła 25 z 32 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Trzy razy została przełamana, a sama wykorzystała pięć z 17 break pointów. Było to jej pierwsze spotkanie z Rosjanką.

Dla Williams to 17. wygrany mecz w 2019 roku (bilans 17-4) w siedmiu turniejach. Osiągnęła trzeci ćwierćfinał w sezonie, po Australian Open i Wimbledonie. W Melbourne w walce o półfinał przegrała z Karoliną Pliskovą po dreszczowcu (w trzecim secie zmarnowała prowadzenie 5:1 i cztery piłki meczowe). W Londynie dopiero w finale uległa Simonie Halep. Kolejną rywalką Amerykanki w Toronto będzie Naomi Osaka, która w ubiegłym sezonie pokonała ją w I rundzie w Miami i w finale US Open.

Trwa marsz Marie Bouzkovej (WTA 91), która po odprawieniu Sloane Stephens, uporała się z kolejną wielkoszlemową mistrzynią. Czeszka pokonała 6:2, 6:2 Jelenę Ostapenko (WTA 82) i osiągnęła pierwszy ćwierćfinał w głównym cyklu. W ciągu 79 minut Łotyszka popełniła 10 podwójnych błędów. Bouzkova zgarnęła 23 z 30 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Odparła cztery break pointy, a sama zamieniła na przełamanie cztery z siedmiu szans.

Dla Bouzkovej to trzecie w tym roku zwycięstwo nad wielkoszlemową mistrzynią. W Brisbane poradziła sobie z Samanthą Stosur. W styczniu Czeszka znajdowała się na 139. miejscu w rankingu, a w najbliższy poniedziałek będzie co najmniej na 66. pozycji. W ćwierćfinale zmierzy się z broniącą tytułu Simoną Halep.