ATP Cincinnati: Richard Gasquet po 6,5 roku w półfinale turnieju Masters 1000. David Goffin awansował walkowerem

Richard Gasquet w trzech setach pokonał Roberto Bautistę w ćwierćfinale rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP Masters 1000 w Cincinnati. O finał Francuz zmierzy się z Davidem Goffinem.

Marcin Motyka
Richard Gasquet Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Richard Gasquet
Dzięki awansowi do ćwierćfinału turnieju ATP Masters 1000 w Cincinnati Roberto Bautista w poniedziałek pierwszy raz w karierze znajdzie się w czołowej "10" rankingu. Kolejnego kroku jednak nie wykonał. W piątkowym meczu o półfinał rozstawiony z numerem 11. Hiszpan przegrał 6:7(2), 6:3, 2:6 z Richardem Gasquetem.

Dla Gasqueta, który w maju wrócił do rozgrywek po półrocznej przerwie spowodowanej operacją pachwiny, był to najlepszy występ od wielu miesięcy. W pierwszym secie Francuz doskonale serwował i świetnie spisał się w tie breaku. W drugim miał słabsze momenty i dwukrotnie oddał podanie, ale w trzecim postawił na agresywną grę, często atakował przy siatce, znakomicie też konstruował akcje z głębi kortu i dzięki temu wyszedł na prowadzenie 5:1, a po chwili zwieńczył spotkanie.

Mecz trwał dwie godziny i 13 minut. W tym czasie Gasquet zaserwował sześć asów, dwa razy został przełamany, wykorzystał dwa z czterech break pointów, posłał 38 zagrań kończących, popełnił 35 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 95 punktów, o siedem więcej od rywala. Z kolei Bautiście zapisano sześć asów, 28 uderzeń wygrywających oraz 31 pomyłek własnych.

Wygrywając w piątek, 33-latek z Beziers odniósł drugie zwycięstwo nad Hiszpanem w ich szóstej konfrontacji i zrewanżował się za porażkę sprzed tygodnia w Montrealu. Zarazem awansował do swojego pierwszego półfinału w imprezie rangi ATP Masters 1000 od marca 2013 roku, kiedy to dotarł do 1/2 finału zawodów w Miami.

- Pierwszy set był trudny. Po godzinie walki w takim upale i wilgotności to, że wygrałem tie breaka, było dla mnie ważne - mówił, cytowany przez portal atptour.com, Gasquet. - W drugim czułem się zmęczony, a on praktycznie nie popełniał błędów. Wiedziałem, że jeśli chcę wygrać, muszę włożyć wiele energii w początek trzeciej partii i to właśnie zrobiłem. Zacząłem lepiej serwować oraz szybciej grać i biegać.

O finał, w sobotę, Francuz zmierzy się z Davidem Goffinem, z którym ma bilans 1-1. Oznaczony "16" Belg w piątek nie musiał wychodzić na kort, bo jego rywal, Yoshihito Nishioka, oddał mecz walkowerem z powodu choroby. - Będzie trudno. On jest świetnym tenisistą i gra w szybkim tempie. Ale to półfinał. Nie mam nic do stracenia i dam z siebie wszystko - zapowiedział Gasquet.

Western & Southern Open, Cincinnati (USA)