WTA Nowy Jork: Kaia Kanepi pokonana. Magda Linette powalczy o ćwierćfinał

Magda Linette wygrała czwarty mecz w Nowym Jorku. Po przejściu trzystopniowych eliminacji, w I rundzie turnieju WTA International Polka wygrała z Estonką Kaią Kanepi.

Magda Linette Getty Images / Na zdjęciu: Magda Linette / Na zdjęciu: Magda Linette
W I rundzie turnieju WTA w Nowym Jorku doszło do starcia tenisistek, które przeszły trzystopniowe kwalifikacje. Magda Linette (WTA 80) zmierzyła się z Kaią Kanepi (WTA 83), byłą 15. rakietą globu. Estonka w swojej karierze sześć razy doszła do ćwierćfinału w wielkoszlemowych imprezach. Polka wróciła z 3:5 w drugim secie i wygrała 6:2, 7:5.

Świetny skrót dał Linette dwa break pointy w drugim gemie I seta. Przy drugim z nich Kanepi wpakowała bekhend w siatkę. Polka umiejętnie zmieniała rytm, sięgając po slajsy i skróty. Skutecznie również odwracała kierunki, spychając rywalkę do defensywy głębokimi piłkami po linii i ciasnymi krosami. Poza tym bardzo dobrze funkcjonował serwis poznanianki, którym potrafiła zdobywać szybkie punkty. Po podwójnym błędzie Estonki Linette uzyskała piłkę setową w ósmym gemie. Seta zwieńczyła głębokim returnem wymuszającym błąd.

W II partii było więcej walki ze strony Kanepi. Estonka lepiej radziła sobie w wymianach i częściej przejmowała inicjatywą za pomocą agresywnych zagrań z głębi kortu. Wolej dał jej przełamanie na 1:0. Po chwili oddała podanie wyrzucając bekhend. W szóstym gemie była 15. rakieta globu odparła break pointa forhendem po linii. Tymczasem Linette gorzej serwowała, straciła spokój i popełniała więcej błędów. Przy 3:3 oddała podanie psując forhend. W trakcie dziewiątego gema mecz został przerwany z powodu deszczu.

Gra została wznowiona po około 30 minutach. Linette utrzymała podanie na przewagi (14 rozegranych punktów), a następnie skorzystała z błędu rywalki i z 3:5 wyrównała na 5:5. Deszcz całkowicie wybił z rytmu Kanepi. Po wznowieniu gry jej poczynaniami rządził pośpiech i chaos, tak jak w I secie. W 12. gemie Estonka popełniła dwa podwójne błędy oraz wyrzuciła bekhend i mecz dobiegł końca.

W ciągu 85 minut obie tenisistki popełniły po siedem podwójnych błędów. Linette sześć z nich zrobiła w drugim secie. Polka miała też siedem asów, a Kanepi zaserwowała ich tylko trzy. Poznanianka dwa razy została przełamana, a sama wykorzystała pięć z siedmiu break pointów. Zdobyła o 15 punktów więcej od Estonki (76-61).

W poprzednich tygodniach Linette odpadła w I rundzie w San Jose, a w Toronto i Cincinnati nie przeszła kwalifikacji. W Nowym Jorku wygrała już cztery mecze. W eliminacjach bez straty seta odprawiła Kanadyjkę Gabrielę Dabrowski, Amerykankę Sophie Chang i Rosjankę Annę Blinkową. O ćwierćfinał poznanianka zmierzy się z Białorusinką Alaksandrą Sasnowicz (WTA 45). Ich pojedynek odbędzie się w środę.