WTA Nowy Jork: Camila Giorgi lepsza od Qiang Wang po thrillerze. Włoszka rywalką Magdy Linette w finale

Camila Giorgi obroniła cztery piłki meczowe i pokonała Qiang Wang w półfinale turnieju WTA International w Nowym Jorku. W finale Włoszka będzie rywalką Magdy Linette.

Camila Giorgi Getty Images / Scott Barbour / Na zdjęciu: Camila Giorgi
W półfinale imprezy w nowojorskim Bronksie miało miejsce emocjonujące starcie Camili Giorgi (WTA 58) z najwyżej rozstawioną Qiang Wang  (WTA 18). Włoszka obroniła cztery piłki meczowe i zwyciężyła 4:6, 6:4, 7:6(6). W sobotę o tytuł zmierzy się z Magdą Linette, którą w 2015 roku pokonała w Katowicach. Dla Chinki był to pierwszy półfinał od listopada (Zhuhai). Giorgi to trzykrotna finalistka turnieju w katowickim Spodku.

W pierwszym secie Wang z 0:2 wyszła na 5:2. Chinka straciła dwa kolejne gemy, ale przy 5:4 utrzymała podanie do zera. W drugiej partii tenisistka z Tiencinu przegrywała 0:2 i 1:3, by wyrównać na 4:4. Końcówka należała do Giorgi. W niezwykle emocjonującym trzecim secie Wang prowadziła 5:3, a przy 5:4 zmarnowała pierwszą piłkę meczową. W 12. gemie obroniła meczbola i doprowadziła do tie breaka. W nim Chinka wyszła na 6-3, ale straciła pięć punktów z rzędu.

W trwającym dwie godziny i 38 minut meczu obie tenisistki popełniły po sześć podwójnych błędów i uzyskały po osiem przełamań. Giorgi zaserwowała też sześć asów, a Wang miała ich dwa. Włoszka zdobyła o jeden punkt więcej (107-106) i podwyższyła na 3-0 bilans spotkań z Chinką.

Przed rozpoczęciem lata w Ameryce Północnej Giorgi miała bilans tegorocznych meczów 3-8. Włoszka opuściła cały okres gry na kortach ziemnych, a powodem była kontuzja nadgarstka. W sierpniu wystąpi już w drugim finale. W Waszyngtonie uległa Jessice Pegula.

Giorgi w ubiegłorocznym Wimbledonie osiągnęła pierwszy wielkoszlemowy ćwierćfinał. Miniony sezon zakończyła na najwyższym w karierze 26. miejscu. W sobotę wystąpi w ósmym finale i powalczy o trzeci tytuł, po Den Bosch (2015) i Linzu (2018).

Mecz Giorgi z Linette zaplanowano na godz. 20:00 czasu polskiego. W 2015 roku Włoszka pokonała Polkę 6:7(3), 6:2, 6:3 i po raz drugi doszła do finału w Katowicach. Pozostałe osiągnęła w latach 2014 i 2016.

W piątek rozegrany został finał debla. Mistrzyniami zostały Darija Jurak i Maria Jose Martinez Sanchez, które pokonały 7:5, 2:6, 10-7 Rosjankę Margaritę Gasparian i Rumunkę Monikę Niculescu. Dla Chorwatki to szósty, a dla Hiszpanki 22. tytuł w grze podwójnej w głównym cyklu.

NYJTL Bronx Open, Nowy Jork (USA)
WTA International, kort twardy, pula nagród 250 tys. dolarów
piątek, 23 sierpnia

półfinał gry pojedynczej:

Camila Giorgi (Włochy) - Qiang Wang (Chiny, 1) 4:6, 6:4, 7:6(6)

finał gry podwójnej:

Darija Jurak (Chorwacja, 3) / Maria Jose Martinez Sanchez (Hiszpania, 3) - Margarita Gasparian (Rosja) / Monica Niculescu (Rumunia) 7:5, 2:6, 10-7

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)