Tenis. US Open: Simona Halep i Petra Kvitova za burtą. Aryna Sabalenka przegrała z Julią Putincewą

Simona Halep i Petra Kvitova na II rundzie zakończyły udział w US Open 2019. Rumunka zmarnowała piłkę meczową i przegrała z Taylor Townsend, a Czeszka uległa Andrei Petković. Aryna Sabalenka została wyeliminowana przez Julię Putincewą.

Simona Halep PAP/EPA / PETER FOLEY / Na zdjęciu: Simona Halep
W dwóch poprzednich sezonach Simona Halep (WTA 4) odpadła z US Open w I rundzie. Tym razem odprawiła jedną rywalkę, Nicole Gibbs w trzech setach. Kolejną jej rywalką była inna reprezentantka gospodarzy Taylor Townsend (WTA 116). Rumunka przegrała 6:2, 3:6, 7:6(4). W emocjonującym trzecim secie mistrzyni Rolanda Garrosa 2018 i Wimbledonu 2019 z 3:5 wyszła na 6:5 po obronie dwóch piłek meczowych. W 12. gemie sama nie wykorzystała meczbola, a w tie breaku od 4-4 straciła trzy kolejne punkty.

W trwającym dwie godziny i cztery minuty meczu Townsend miała aż 106 akcji przy siatce i zdobyła 64 punkty. Amerykanka posłała 39 kończących uderzeń przy 42 niewymuszonych błędach. Halep miała 23 piłki wygrane bezpośrednio i 23 pomyłki. W trzech wcześniejszych spotkaniach (Cincinnati 2017, Roland Garros 2018, Miami 2019) tenisistka z Konstancy oddała Townsend 13 gemów. W III rundzie Amerykanka zagra z inną Rumunką, Soraną Cirsteą (WTA 106), która zdobyła 18 z 22 punktów przy siatce i pokonała 3:6, 6:4, 6:2 Alionę Bolsovą (WTA 100).

US Open to jedyny wielkoszlemowy turniej, w którym Petra Kvitova (WTA 6) nie doszła do półfinału. Po tym sezonie to nie ulegnie zmianie. Czeszka zanotowała 12. występ w nowojorskiej imprezie i odpadła w II rundzie po porażce 4:6, 4:6 z Andreą Petković (WTA 88). W drugim secie dwukrotna mistrzyni Wimbledonu nie wykorzystała prowadzenia 4:2. W ciągu 95 minut zamieniła na przełamanie tylko jedną z sześciu szans. Kvitova posłała 23 kończące uderzenia przy 32 niewymuszonych błędach. Petković miała 12 piłek wygranych bezpośrednio i 17 pomyłek.

Niemka odniosła 14. zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu, trzecie nad Kvitovą. W 2011 roku wygrała z Czeszką w Toronto i Cincinnati. Bilans wszystkich ich meczów to teraz 6-5 dla Petković. Najlepszy wielkoszlemowy rezultat tenisistki z Darmstadt to półfinał Rolanda Garrosa 2014. W US Open osiągnęła ćwierćfinał w 2011 roku. Kolejną rywalką Niemki będzie Elise Mertens (WTA 26), która w 67 minut pokonała 6:2, 6:2 Kristynę Pliskovą (WTA 86). Belgijka obroniła cztery break pointy i zdobyła 22 z 23 punktów przy swoim pierwszym podaniu.

W ubiegłym sezonie Aryna Sabalenka (WTA 13) doszła w Nowym Jorku do 1/8 finału i jako jedyna urwała seta Naomi Osace. Jak na razie jest to jej najlepszy wielkoszlemowy rezultat. Tym razem Białorusinka odpadła w II rundzie po porażce 3:6, 6:7(3) z Julią Putincewą (WTA 39). Tenisistka z Mińska nie wykorzystała prowadzenia 3:1 w pierwszym secie. W drugiej partii z 1:3 wyszła na 5:3, ale zmarnowała piłkę setową w 10. gemie, a w tie breaku od 3-0 straciła siedem punktów z rzędu. W trwającym godzinę i 57 minut meczu Sabalenka popełniła 11 podwójnych błędów i w sumie 52 niewymuszone przy 31 kończących uderzeniach. Putincewa miała 10 piłek wygranych bezpośrednio i 13 pomyłek.

Johanna Konta (WTA 16) w 54 minuty rozbiła 6:1, 6:0 Margaritę Gasparian (WTA 61). Brytyjka zdobyła 55 z 80 rozegranych punktów. Zanotowano jej 24 kończące uderzenia przy 14 niewymuszonych błędach. Rosjance naliczono trzy piłki wygrane bezpośrednio i 17 pomyłek. W III rundzie Konta zmierzy się z Shuai Zhang (WTA 34), która zwyciężyła 7:6(5), 4:6, 6:3 Jekaterinę Aleksandrową (WTA 43) po dwóch godzinach i 24 minutach. W pierwszym secie Chinka prowadziła 5:2, ale zakończyła go w tie breaku wykorzystując w sumie ósmą piłkę setową. W drugiej partii z 2:5 zbliżyła się na 4:5, ale w 10. gemie oddała podanie. W decydującej odsłonie Rosjanka z 1:3 wyrównała na 3:3, ale końcówka należała do Zhang.

Qiang Wang (WTA 18) pokonała 7:5, 6:4 Alison van Uytvanck (WTA 68). W ciągu 99 minut Chinka obroniła trzy z czterech break pointów i zdobyła 36 z 50 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Kolejną jej rywalką będzie Fiona Ferro (WTA 74), która zwyciężyła 6:4, 6:7(3), 6:3 Kristinę Mladenović (WTA 54). Wyżej notowana Francuzka z 4:6, 3:5 doprowadziła do trzeciego seta. W nim od 2:2 straciła cztery z pięciu kolejnych gemów. Mladenović, która w I rundzie wyeliminowała Andżelikę Kerber, popełniła 11 podwójnych błędów. W trwającym 2,5 godziny spotkaniu miało miejsce 21 przełamań, z czego 12 dla Ferro.

Sofia Kenin (WTA 20) wróciła z 0:3 w pierwszym secie i pokonała 7:6(4), 6:0 Laurę Siegemund (WTA 90). Anett Kontaveit (WTA 21) wygrała 4:6, 7:5, 6:2 z Ajlą Tomljanović (WTA 47). W trwającym dwie godziny meczu Estonka zaserwowała 11 asów i wykorzystała siedem z 15 break pointów. Karolina Muchova (WTA 44) zwyciężyła 6:1, 4:6, 7:6(2) Su-Wei Hsieh (WTA 28). Tajwanka obroniła trzy piłki meczowe w 12. gemie trzeciego seta, ale w tie breaku była bezradna. W trwającym dwie godziny i sześć minut meczu Czeszka posłała 11 asów. Zanotowano jej 45 kończących uderzeń i 38 niewymuszonych błędów. Hsieh miała 12 piłek wygranych bezpośrednio i 32 pomyłki.

Bianca Andreescu (WTA 15) wróciła z 0:2 w drugim secie i pokonała 6:3, 7:5 Kirsten Flipkens (WTA 110). W ciągu 84 minut Kanadyjka obroniła sześć z siedmiu break pointów i uzyskała cztery przełamania. Jest niepokonana od ośmiu meczów. W Toronto zdobyła drugi tytuł w sezonie i zarazem w karierze, po Indian Wells. Maria Sakkari (WTA 29) odparła siedem z 10 break pointów i zwyciężyła 6:7(4), 6:4, 6:2 Shuai Peng (WTA 167) po dwóch godzinach i 41 minutach. Ons Jabeur (WTA 62) zaserwowała dziewięć asów i wygrała 3:6, 6:4, 6:2 z Alaksandrę Sasnowicz (WTA 46). Tunezyjka zamieniła na przełamanie cztery z pięciu szans. Dajana Jastremska (WTA 32) oddała pięć gemów Rebecce Peterson (WTA 71). Ukrainka zdobyła 24 z 33 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Petra Martić (WTA 22) obroniła cztery z pięciu break pointów i pokonała 6:2, 6:4 Anę Bogdan (WTA 152).