Tenis. US Open: Belinda Bencić za mocna dla Donny Vekić. Pierwszy wielkoszlemowy półfinał Szwajcarki

Belinda Bencić pokonała w dwóch setach Donnę Vekić w ćwierćfinale US Open 2019. Szwajcarka po raz pierwszy zagra w wielkoszlemowym półfinale.

Belinda Bencić PAP/EPA / JUSTIN LANE / Na zdjęciu: Belinda Bencić
W IV rundzie US Open 2019 Donna Vekić (WTA 23) wyeliminowała Julię Görges po obronie piłki meczowej. Chorwatka po raz pierwszy doszła do wielkoszlemowego ćwierćfinału. W środę zmierzyła się z Belindą Bencić (WTA 12), która po pięciu latach ponownie dotarła do 1/4 finału w Nowym Jorku. Szwajcarka wygrała to spotkanie 7:6(5), 6:3 i awansowała do pierwszego półfinału imprezy tej rangi. Kolejną jej rywalką będzie Kanadyjka Bianca Andreescu lub Belgijka Elise Mertens.

Bencić i Vekić od początku toczyły piękny bój. Dużo było przemyślanych ataków, stabilnej gry, mieszania rytmu i zmian kierunków, a stosunkowo niewiele błędów. Obie tenisistki długo bez problemów utrzymywały podanie. Nieoczekiwanie w dziewiątym gemie przełamana została Szwajcarka, która od 40-15 straciła cztery punkty. W najważniejszych momentach była jednak aktywniejsza na korcie, a w poczynaniach jej przeciwniczki pojawiła się chwiejność. Na 5:5 Bencić wyrównała głębokim returnem wymuszającym błąd. W 12. gemie Vekić obroniła piłkę setową, a w tie breaku dwie kolejne, ale przy czwartej wyrzuciła forhend.

W II secie do pewnego momentu trwała wymiana ciosów, ale później znów do głosu doszła Bencić, która nie miała żadnego gorszego momentu. Vekić brakowało spokoju, szarpała się z własnym tenisem, szwankował jej serwis i return. W piątym gemie obroniła dwa break pointy (forhend, wygrywający serwis), ale w siódmym oddała podanie do zera pakując forhend w siatkę. Bencić była dokładniejsza, miała więcej wariantów rozgrywania punktów. Jej przewaga w dłuższych wymianach rosła. W dziewiątym gemie Vekić obroniła dwie piłki meczowe, ale przy trzeciej przestrzeliła forhend.

W ciągu godziny i 41 minut Bencić zaserwowała osiem asów i zdobyła 32 z 38 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała trzy z ośmiu break pointów. Szwajcarka posłała 20 kończących uderzeń i popełniła 21 niewymuszonych błędów. Vekić miała 28 piłek wygranych bezpośrednio i 28 pomyłek. Było to ich drugie spotkanie w tym roku. W III rundzie Rolanda Garrosa wygrała Chorwatka. Bilans wszystkich meczów tych tenisistek to 3-1 dla Bencić.

Vekić w ćwierćfinale US Open wystąpiła jako druga Chorwatka w XXI wieku (Ana Konjuh w 2016). W tym roku zanotowała finały w Petersburgu i Nottingham. Bencić do półfinału nowojorskiej imprezy awansowała jako pierwsza Szwajcarka od czasu Martiny Hingis (2001). W obecnym sezonie tenisistka z Wollerau zdobyła tytuł w Dubaju i zaliczyła finał na Majorce. W wielkoszlemowym ćwierćfinale wystąpiła po raz drugi. W 2014 roku w Nowym Jorku w walce o półfinał uległa Shuai Peng.

Bencić odrodziła się po problemach zdrowotnych. We wrześniu 2017 roku spadła w rankingu na 318. miejsce. W najbliższy poniedziałek wróci do czołowej "10" (po raz pierwszy od czerwca 2016). Jeśli Szwajcarka zdobędzie w Nowym Jorku tytuł zadebiutuje w Top 5.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 57 mln dolarów
środa, 4 września

ćwierćfinał gry pojedynczej kobiet:

Belinda Bencić (Szwajcaria, 13) - Donna Vekić (Chorwacja, 23) 7:6(5), 6:3

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Belinda Bencić awansuje do finału US Open 2019?