Puchar Davisa: Polska - Grecja. Kamil Majchrzak wyprowadził zespół na prowadzenie

Kamil Majchrzak nie zawiódł i w dwóch setach pokonał Michaila Pervolarakisa w meczu z Grecją w ramach turnieju Grupy III Strefy Europejskiej Pucharu Davisa. Polska jest bardzo bliska uzyskania promocji do baraży o Grupę Światową II.

Rafał Smoliński
Kamil Majchrzak Getty Images / Cameron Spencer / Na zdjęciu: Kamil Majchrzak
W środę Polska pokonała Monako 3:0, a Grecja okazała się w takim samym stosunku lepsza od Luksemburga. Biorąc pod uwagę składy drużyn występujących w Atenach, czwartkowy mecz Biało-Czerwonych z gospodarzami należy uznać za hit nie tylko grupy A, ale i całego turnieju odbywającego się na kortach ziemnych klubu Tatoi.

Spotkanie otworzył pojedynek Kamila Majchrzaka (ATP 84) z Michailem Pervolarakisem (ATP 462). 23-latek z Piotrkowa Trybunalskiego jest dużo wyżej klasyfikowany w rankingu ATP od drugiej rakiety Grecji, dlatego był faworytem. Nasz reprezentant wykorzystał szansę, aby dać drużynie pierwszy punkt.

Mecz trwał 83 minuty. W pierwszym secie Majchrzak dwukrotnie prowadził z przewagą przełamania, ale tenisista gospodarzy wyrównał na po 4. Dopiero wówczas Polak zdobył kluczowego breaka i zwieńczył premierową odsłonę. Z kolei w drugiej partii Majchrzak szybko wyszedł na 3:0 i pewnie pilnował podania. Pojedynek zakończył wynikiem 6:4, 6:3 przy pierwszej piłce meczowej.

Aby wygrać mecz z Grecją, Polska potrzebuje jeszcze jednego punktu. Zwycięstwo może zapewnić Hubert Hurkacz, który w drugiej grze singlowej zmierzy się z siódmym obecnie na świecie Stefanosem Tsitsipasem. W kończącym spotkanie deblu mają wystąpić Łukasz Kubot i Marcin Matkowski.

Po reformie rozgrywek na szczeblu Grupy I i Grupy II pewne już jest, że awans do marcowych baraży o nowo powstałą Grupę Światową II wywalczą cztery najlepsze zespoły Grupy III Strefy Europejskiej. W praktyce oznacza to, że aby Polska zrealizowała cel, jakim jest walka o promocję na wyższy poziom rozgrywek Pucharu Davisa, musi zająć w grupie A co najmniej drugie miejsce. Biało-Czerwoni wykonają to zadanie już w czwartek, jeśli pokonają Greków, a Monakijczycy zwyciężą Luksemburczyków (na razie prowadzą 1:0).

Polska - Grecja 1:0, Tatoi Club, Ateny (Greja)