ATP Szanghaj: Borna Corić nie obroni zeszłorocznego finału. Matteo Berrettini i John Isner w II rundzie

Borna Corić, zeszłoroczny finalista, w dwóch setach przegrał z Andriejem Rublowem w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP Masters 1000 w Szanghaju. Do 1/16 finału awansowali m.in. Matteo Berrettini, John Isner i Lucas Pouille.

Marcin Motyka
Borna Corić Getty Images / Michael Dodge / Na zdjęciu: Borna Corić
Przed rokiem w Szanghaju Borna Corić wywalczył pierwszy i jak dotychczas jedyny w karierze finał turnieju rangi Masters 1000. Po 12 miesiącach Chorwat wrócił do Chin, by bronić tego osiągnięcia. Bogatszy o doświadczenie, ale w zdecydowanie słabszej formie, co we wtorek okazało się kluczowe. Chorwat zaprezentował bowiem przeciętną dyspozycję i przegrał mecz I rundy z Andriejem Rublowem 4:6, 6:7(4).

Porażka oznacza, że Corić straci 600 punktów za ubiegłoroczny finał i może czekać go spadek z aktualnie zajmowanego 22. miejsca w rankingu ATP. Z kolei Rublow, który we wtorek zapisał na swoim koncie 15 asów, dwa przełamania i 27 zagrań kończących, zyskał już 45 "oczek" za awans do II rundy, a o kolejne 45 powalczy z Johnem Millmanem. Australijczyk, finalista zawodów w Tokio w zeszłym tygodniu, wyeliminował Guido Pellę.

W imponującym stylu rywalizację w Rolex Shanghai Masters 2019 rozpoczął Matteo Berrettini. Rozstawiony z numerem 11. Włoch rozbił 6:2, 6:1 Jana-Lennarda Struffa. Mecz trwał tylko 61 minut, a w tym czasie Berrettini zaserwował sześć asów, przy własnym podaniu zdobył 30 z 40 rozegranych punktów, ani razu nie został przełamany, wykorzystał pięć z sześciu break pointów i posłał 22 uderzenia wygrywające. W 1/16 finału 23-latek z Rzymu zagra z Cristianem Garinem.

Awansował też inny rozstawiony, John Isner. Amerykanin, turniejowa "16", zaserwował 18 asów, przy własnym podaniu wygrał 79 proc. wymian, ani razu nie musiał bronić się przed breakiem i pokonał 7:6(1), 6:4 Alexa de Minaura. Kolejnym rywalem Isnera będzie Lucas Pouille. Francuz potrzebował 132 minut i trzech setów, by uporać się z Zhe Li, 231. graczem globu.

Rozstawiony z numerem szóstym Stefanos Tsitsipas na otwarcie swoich zmagań w Szanghaju zmierzy się z Felixem Augerem-Aliassime'em. Kanadyjczyk we wtorek wyeliminował Aleksandra Bublika, który skreczował w nietypowych okolicznościach. Mecz przy prowadzeniu Kanadyjczyka 7:6(5), 4:0 został przerwany z powodu opadów deszczu. Po godzinie oczekiwania na poprawę pogody Kazach poinformował, że nie będzie w stanie kontynuować rywalizacji.

Jako pierwszy w III rundzie zameldował się Nikołoz Basilaszwili. Oznaczony numerem 15. Gruzin wykorzystał trzy z sześciu piłek na przełamanie i wygrał 6:4, 1:6, 6:1 z Benoitem Paire'em, z którym przegrał wszystkie (trzy) poprzednie konfrontacje w głównym cyklu.

Rolex Shanghai Masters, Szanghaj (Chiny)

John Isner (USA, 16) - Alex de Minaur (Australia) 7:6(1), 6:4
Andriej Rublow (Rosja) - Borna Corić (Chorwacja, 12) 6:4, 7:6(4)
John Millman (Australia, SE) - Guido Pella (Argentyna) 6:3, 7:5
Felix Auger-Aliassime (Kanada) - Aleksander Bublik (Kazachstan, Q) 7:6(5), 4:0 i krecz
Lucas Pouille (Francja) - Zhe Li (Chiny, WC) 6:7(4), 6:4, 6:4