WTA Linz: wielkie zwycięstwo Cori Gauff nad Kiki Bertens. Jelena Ostapenko w półfinale

Cori Gauff wyeliminowała Kiki Bertens i awansowała do półfinału turnieju WTA International w Linzu. Jelena Ostapenko pokonała Jelenę Rybakinę.

Cori Gauff Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Cori Gauff
Cori Gauff (WTA 110) przegrała z Tamarą Korpatsch w decydującej rundzie eliminacji, ale weszła do głównej drabinki turnieju w Linzu jako szczęśliwa przegrana. Po odprawieniu Szwajcarki Stefanie Vögele i Ukrainki Kateryny Kozłowej 15-letnia Amerykanka awansowała do pierwszego ćwierćfinału w głównym cyklu. W piątek zwyciężyła 7:6(1), 6:4 Kiki Bertens (WTA 8). W ciągu 97 minut Gauff obroniła dwa break pointy, a sama wykorzystała jedną z trzech szans na przełamanie.

Dla Amerykanki był to trzeci mecz z tenisistką z Top 10 rankingu. W 1/8 finału Wimbledonu przegrała z Simoną Halep, a w III rundzie US Open uległa Naomi Osace. W styczniu Gauff znajdowała się na 685. miejscu, a w najbliższy poniedziałek zadebiutuje w czołowej "100".

Jelena Ostapenko (WTA 72) pokonała 7:5, 6:1 Jelenę Rybakinę (WTA 43). W trwającym 72 minuty meczu Łotyszka popełniła osiem podwójnych błędów, ale też obroniła siedem z ośmiu break pointów. Mistrzyni Rolanda Garrosa 2017 uzyskała pięć przełamań i osiągnęła pierwszy półfinał od Wimbledonu 2018.

Jekaterina Aleksandrowa (WTA 35) wygrała 6:2, 6:4 z Kristiną Mladenović (WTA 46). W ciągu 75 minut Rosjanka zdobyła 19 z 25 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystała cztery z ośmiu break pointów. Osiągnęła trzeci półfinał w 2019 roku, w Budapeszcie i Seulu. W ubiegłym sezonie właśnie w Linzu Aleksandrowa doszła do pierwszego finału w głównym cyklu.

Andrea Petković (WTA 75) pokonała 6:4, 6:1 Viktorię Kuzmovą (WTA 53). W ciągu 66 minut Niemka zaserwowała cztery asy i zdobyła 17 z 23 punktów przy drugim podaniu rywalki. Wykorzystała sześć z 13 szans na przełamanie. Awansowała do pierwszego półfinału od ubiegłorocznego turnieju w Linzu. Wtedy w walce o finał przegrała z Aleksandrową.

W sobotę w półfinale Gauff zmierzy się z Petković. Będzie to pierwsze spotkanie Amerykanki z Niemką. Aleksandrowa zagra Ostapenko, z którą ma bilans meczów 3-1. W tym roku w Eastbourne Rosjanka prowadziła 6:3, 2:1, gdy Łotyszka skreczowała z powodu kontuzji lewego biodra.

Upper Austria Ladies Linz, Linz (Austria)

Andrea Petković (Niemcy) - Viktoria Kuzmova (Słowacja) 6:4, 6:1

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Cori Gauff awansuje do finału turnieju WTA w Linzu?