ATP Wiedeń: Dominic Thiem spełnił pragnienie. Austriak zdobył tytuł w Stadthalle

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Andrea Kareth / Na zdjęciu: Diego Schwartzman (z lewej) i Dominic Thiem (z prawej)

Dominic Thiem wygrał rozgrywany na kortach twardych w hali turniej ATP 500 w Wiedniu. W niedzielnym finale Austriak w trzech setach pokonał Diego Schwartzmana.

Dominic Thiem spełnił pragnienie swoje i austriackich sympatyków tenisa. Tenisista z Wiener-Neustadt po dziewięciu nieudanych startach, w których osiągał najwyżej ćwierćfinał, doszedł do finału turnieju ATP w Wiedniu. I na tym nie poprzestał. W niedzielę zdobył tytuł w całej imprezie, w decydującym pojedynku ogrywając Diego Schwartzmana.

Finał był dla Thiema bardzo trudny. Choć Austriak miał za sobą tłum wspierających go kibiców, musiał się zmierzyć się z regularnym i twardym jak skała rywalem. Początek nie układał się po myśli reprezentanta gospodarzy, który przegrał pierwszego seta 3:6. Od drugiej partii zaczął jednak lepiej returnować, przejmować inicjatywę oraz był skuteczniejszy w końcówkach, dzięki czemu zwyciężył 3:6, 6:4, 6:3.

Mecz trwał dwie godziny i 25 minut. W tym czasie Thiem zaserwował dziewięć asów, trzykrotnie został przełamany, wykorzystał cztery z ośmiu break pointów, posłał 33 zagrania kończące, popełnił 36 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 92 punkty, o siedem więcej od przeciwnika. Schwartzmanowi natomiast zapisano 27 uderzeń wygrywających oraz 31 pomyłek własnych.

Thiem w tym sezonie wygrał oba turnieje rozgrywane w Austrii. W lipcu bowiem okazał się najlepszy w Kitzbuehel. Dla tenisisty z Wiener-Neustadt to 16. triumf w głównym cyklu w karierze, a piąty w 2019 roku (żaden tenisista w tegorocznych rozgrywkach nie wygrał więcej turniejów). Za niedzielną wygraną otrzyma 500 punktów do rankingu ATP i 474,2 tys euro.

- W trzecim meczu w tym tygodniu wróciłem ze stanu 0-1 w setach - mówił, cytowany przez portal atptour.com, pierwszy austriacki mistrz Erste Bank Open od 2010 roku i triumfu Jürgena Melzera. - W tym roku wygrałem dwa turnieje w Austrii, mimo że w obu miałem problemy z prezentowaniem swojego najlepszego tenisa. To dla mnie całkowicie nierealne - dodał.

Z kolei Schwartzman poniósł czwartą porażkę w swoim siódmym finale w głównym cyklu. Za występ w Wiedniu zainkasuje 300 "oczek" oraz 283,2 tys. euro. - On był lepszy ode mnie i zdobył tytuł. Ale i tak jestem zadowolony, bo czułem się tu dobrze i znów mam pewność siebie - powiedział Argentyńczyk.

Erste Bank Open,Wiedeń (Austria) ATP World Tour 500, kort twardy w hali, pula nagród 2,296 mln euro niedziela, 27 października finał gry pojedynczej

:

Dominic Thiem (Austria, 1) - Diego Schwartzman (Argentyna, 5) 3:6, 6:4, 6:3

Czy Dominic Thiem zostanie tenisistą, który w 2019 roku wygra najwięcej turniejów?