Tenis. Australian Open: Rafael Nadal i Dominic Thiem bez strat. Jubileuszowe zwycięstwo Stana Wawrinki

Najwyżej rozstawiony Rafael Nadal w trzech setach pokonał Hugo Delliena w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego Australian Open 2020. Do 1/32 finału awansowali też Dominic Thiem, Stan Wawrinka i Karen Chaczanow.

Marcin Motyka
Rafael Nadal Getty Images / Hector Vivas / Na zdjęciu: Rafael Nadal
- Postaram się rozpocząć turniej z właściwą intensywnością i dobrymi odczuciami. Mam nadzieję, że będę gotowy na wtorek - mówił przed rozpoczęciem Australian Open 2020 Rafael Nadal. Lider rankingu ATP, zgodnie z zapowiedziami, zmagania w Melbourne zainaugurował z wysokiego "C". W meczu I rundy nie dał szans debiutującemu na Rod Laver Arena Hugo Dellienowi, wygrywając 6:2, 6:3, 6:0.

Nadal we wtorek dominował na korcie i ani przez moment nie mógł poczuć się zagrożony. W ciągu 122 minut gry zaserwował pięć asów, uzyskał osiem przełamań, posłał 38 zagrań kończących i popełnił 21 niewymuszonych błędów. - Cieszę się, bo to dla mnie pozytywny początek - powiedział w pomeczowym wywiadzie na korcie Hiszpan, który w II rundzie zmierzy się z lepszym z pary Federico Delbonis - Joao Sousa.

Problemów z awansem do 1/32 finału nie miał również inny wysoko rozstawiony tenisista, Dominic Thiem. Austriak, turniejowa piątka", pokonał 6:3, 7:5, 6:2 Adriana Mannarino, zapisując na swoim koncie siedem asów, pięć breaków i 36 uderzeń wygrywających.

Oznaczony numerem 15. Stan Wawrinka ani razu nie został przełamany, sam uzyskał trzy breaki i pokonał 7:5, 6:7(4), 6:4, 6:4 Damira Dzumhura. Dla Szwajcara to 200. w karierze wygrany mecz w turnieju wielkoszlemowym. Awansował także rozstawiony z "27" Pablo Carreno. Hiszpan w czterech setach ograł Jozefa Kovalika, "szczęśliwego przegranego" z kwalifikacji.

Ernests Gulbis przypomniał, że jeszcze kilka lat temu był tenisistą z poziomu czołowej "10" rankingu i półfinałów imprez Wielkiego Szlema. Łotysz, aktualnie 256. gracz świata, we wtorek sprawił niespodziankę, pokonując 7:5, 4:6, 7:6(4), 6:4 rozstawionego z numerem 20. Felixa Augera-Aliassime'a, obecnie 22. zawodnika klasyfikacji singlistów. Dla Gulbisa to pierwszy od 2014 roku wygrany mecz w głównej drabince zawodów w Melbourne.

Oznaczony numerem 16. Karen Chaczanow wygrał 4:6, 6:4, 7:6(4), 6:3 z kwalifikantem Mario Vilellą. W II rundzie przeciwnikiem Rosjanina będzie Mikael Ymer. Szwed oddał tylko dziewięć gemów Yasutace Uchiyamie.

Rywalem Rogera Federera w 1/32 finału został Filip Krajinović. Serb po prawie czterogodzinnej batalii ograł 7:6(7), 7:6(1), 3:6, 4:6, 7:5 Quentina Halysa. Matteo Berrettini o III rundę powalczy z Tennysem Sandgrenem. Amerykanin okazał się lepszy od innego tenisisty z eliminacji, Marco Trungellitiego. Z kolei Roberto Bautista w środę zmierzy się z Michaelem Mmohem, który okazał się lepszy od Pablo Andujara.

We wtorek powody do zadowolenia mieli również miejscowi kibice. W zaległych z poprzedniego dnia spotkaniach Jordan Thompson bez straty seta poradził sobie z Aleksandrem Bublikiem i wywalczył możliwość rywalizacji w II rundzie z Fabio Fogninim, natomiast Marc Polmans wyszedł zwycięsko z pięciosetowej bitwy z Michaiłem Kukuszkinem, a w 1/32 finału stanie naprzeciw Dusana Lajovicia.

Do II rundy awansowali też Fernando Verdasco i Tommy Paul. Hiszpan ograł 7:5, 6:1, 6:2 Jewgienija Donskoja, "szczęśliwego przegranego" z eliminacji, a Amerykanin w czterech setach wygrał z Leonardo Mayerem i w środę zagra z Grigorem Dimitrowem, turniejową "18".

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 71 mln dolarów australijskich
poniedziałek-wtorek, 20-21 stycznia

I runda gry pojedynczej:

Rafael Nadal (Hiszpania, 1) - Hugo Dellien (Boliwia) 6:2, 6:3, 6:0
Dominic Thiem (Austria, 5) - Adrian Mannarino (Francja) 6:3, 7:5, 6:2
Stan Wawrinka (Szwajcaria, 15) - Damir Dzumhur (Bośnia i Hercegowina) 7:5, 6:7(4), 6:4, 6:4
Karen Chaczanow (Rosja, 16) - Mario Vilella Martinez (Hiszpania, Q) 4:6, 6:4, 7:6(4), 6:3
Pablo Carreno (Hiszpania, 27) - Jozef Kovalik (Słowacja, LL) 6:4, 3:6, 6:1, 7:6(2)
Ernests Gulbis (Łotwa, Q) - Felix Auger-Aliassime (Kanada, 20) 7:5, 4:6, 7:6(4), 6:4
Jordan Thompson (Australia) - Aleksander Bublik (Kazachstan) 6:4, 6:3, 6:2
Tommy Paul (USA) - Leonardo Mayer (Argentyna) 4:6, 6:4, 6:4, 6:4
Filip Krajinović (Serbia) - Quentin Halys (Francja, Q) 7:6(7), 7:6(1), 3:6, 4:6, 7:5
Tennys Sandgren (USA) - Marco Trungelliti (Argentyna, Q) 6:1, 6:4, 7:5
Fernando Verdasco (Hiszpania) - Jewgienij Donskoj (Rosja, LL) 7:5, 6:1, 6:2
Michael Mmoh (USA, WC) - Pablo Andujar (Hiszpania) 6:1, 6:4, 6:4
Marc Polmans (Australia, WC) - Michaił Kukuszkin (Kazachstan) 6:4, 6:3, 4:6, 6:7(8), 6:4