Tenis. Australian Open: Sofia Kenin pożegnała Cori Gauff. Ons Jabeur pierwszą Arabką w wielkoszlemowym ćwierćfinale

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / MICHAEL DODGE / Na zdjęciu: Cori Gauff i Sofia Kenin
PAP/EPA / MICHAEL DODGE / Na zdjęciu: Cori Gauff i Sofia Kenin

Sofia Kenin zakończyła marsz 15-letniej Cori Gauff w IV rundzie Australian Open 2020. Tunezyjka Ons Jabeur awansowała do wielkoszlemowego ćwierćfinału jako pierwsza arabska singlistka.

W III rundzie Australian Open 2020 Cori Gauff (WTA 67) sprawiła sensację i wyeliminowała Naomi Osakę, mistrzynię sprzed roku. - Moją misją jest zostać najlepszą tenisistką. Mój cel to wygrać jak najwięcej wielkoszlemowych turniejów - mówiła Gauff po wyeliminowaniu Venus Williams w I rundzie. Na razie będzie musiała poczekać na pierwszy ćwierćfinał imprezy tej rangi. W niedzielę jej zapał ostudziła Sofia Kenin (WTA 15), która wygrała z 15-latką 6:7(5), 6:3, 6:0.

W pierwszym secie Gauff przegrywała 2:4, ale odrobiła stratę przełamania i była górą w tie breaku. W drugiej partii Kenin wyszła na 3:1 i nie oddała serwisu. W decydującej partii wszystkie gemy padły jej łupem, z czego trzy po grze na przewagi. W trwającym dwie godziny i dziewięć minut meczu Gauff zaserwowała siedem asów, z czego cztery w pierwszym secie. Posłała 39 kończących uderzeń, ale też popełniła 48 niewymuszonych błędów. Kenin miała 28 piłek wygranych bezpośrednio i 22 pomyłki. Obroniła trzy z czterech break pointów i wykorzystała pięć z 12 szans na przełamanie.

Eliminując Osakę Gauff odniosła zwycięstwo nad rywalką z Top 5 rankingu jako najmłodsza tenisistka od czasu, gdy Jennifer Capriati pokonała Gabrielę Sabatini w US Open 1991. W erze otwartej nigdy wcześniej tak młoda tenisistka nie wyeliminowała obrończyni tytułu w pierwszym tygodniu wielkoszlemowej imprezy. Gauff przeszła też do historii jako pierwsza od czasu Martina Hingis (1995-1996) zawodniczka, która przed 16. urodzinami dwa razy doszła do IV rundy w turniejach tej rangi.

- Oczywiście to dla mnie wiele znaczy. jestem bardzo szczęśliwa, że wygrałam. To był trudny mecz. Gauff grała dobrze. Jestem zadowolona ze sposobu, w jaki potrafiłam poradzić sobie z moimi emocjami i po prostu walczyć o każdy punkt - powiedziała Kenin na konferencji prasowej.

21-letnia Kenin w 12. wielkoszlemowym starcie awansowała do pierwszego ćwierćfinału. Wcześniej jej najlepszym rezultatem była IV runda Rolanda Garrosa 2019. Kolejną rywalką Amerykanki będzie Ons Jabeur (WTA 78), która pokonała 7:6(4), 6:1 Qiang Wang (WTA 29). Tunezyjka w pierwszym secie wróciła ze stanu 1:4 i obroniła piłkę setową w 10. gemie. W drugiej partii zdobyła dwa przełamania i odskoczyła na 5:0. Przy 5:1 wykorzystała pierwszego meczbola.

W ciągu 67 minut Jabeur zdobyła 24 z 34 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Dwa razy została przełamana, a sama wykorzystała cztery z 10 break pointów. Zanotowano jej 29 kończących uderzeń i 31 niewymuszonych błędów. Wang naliczono 11 piłek wygranych bezpośrednio i 23 pomyłki. Było to trzecie spotkanie tych tenisistek. W 2017 roku w Dubaju i w pierwszym tygodniu obecnego sezonu w Shenzhen Chinka oddała Tunezyjce w sumie siedem gemów.

- Tym pierwszym ćwierćfinałem próbuję zainspirować wiele młodych pokoleń w Tunezji i w świecie arabskim, szczególnie w Afryce, co jest niesamowite. Zrobiłam to, więc to nie jest niemożliwe. Trenowałam w Tunezji od trzeciego do 16 lub 17 roku życia. Jestem w stu procentach produktem tunezyjskim - mówiła podekscytowana Jabeur w wywiadzie pomeczowym.

Dla Wang był to 22. wielkoszlemowy występ. W US Open 2019 osiągnęła pierwszy ćwierćfinał. W piątek Chinka wyeliminowała Serenę Williams i było to jej siódme zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu. Jabeur w poprzedniej rundzie odprawiła Karolinę Woźniacką, dla której był to ostatniej mecz w karierze. Wcześniej Tunezyjka pokonała rozstawioną z numerem 12. Johannę Kontę i Caroline Garcię. W niedzielę jako pierwsza arabska singlistka awansowała do wielkoszlemowego ćwierćfinału. Z Kenin wygrała tylko jeden z czterech dotychczasowych meczów.

Australian Open, Melbourne (Australia) Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 71 mln dolarów australijskich niedziela, 26 stycznia

IV runda gry pojedynczej kobiet:

Sofia Kenin (USA, 14) - Cori Gauff (USA) 6:7(5), 6:3, 6:0 Ons Jabeur (Tunezja) - Qiang Wang (Chiny, 27) 7:6(4), 6:1