Tenis. WTA Dubaj: Karolina Pliskova i Garbine Muguruza odpadły. Jelena Rybakina i Jennifer Brady w półfinale

Kazaszka Jelena Rybakina wyeliminowała Czeszkę Karolinę Pliskovą w ćwierćfinale turnieju WTA Premier w Dubaju. Hiszpanka Garbine Muguruza przegrała z Amerykanką Jennifer Brady.

Karolina Pliskova PAP/EPA / ALI HAIDER / Na zdjęciu: Karolina Pliskova
W czwartek z turniejem w Dubaju pożegnały się dwie byłe liderki rankingu. Finalistka imprezy z 2015 roku Karolina Pliskova (WTA 3) przegrała 6:7(1), 3:6 z Jeleną Rybakiną (WTA 19). W pierwszym secie Czeszka nie wykorzystała prowadzenia 4:2. W drugiej partii było jedno przełamanie, które Kazaszka uzyskała na 2:0. Było to pierwsze spotkanie tych zawodniczek.

W ciągu godziny i 41 minut Rybakina zaserwowała 11 asów. Zdobyła 36 z 45 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła dziewięć z 10 break pointów, a sama zamieniła na przełamanie dwie z ośmiu szans. Kazaszka odniosła drugie zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu w Dubaju. W I rundzie wyeliminowała mistrzynię Australian Open Sofię Kenin.

Rybakina rozpoczęła sezon w znakomitym stylu. Zdobyła tytuł w Hobart i zanotowała finały w Shenzhen i Petersburgu. Bilans jej tegorocznych meczów to 18-3. Kolejną rywalką Kazaszki będzie Chorwatka Petra Martić, która rozprawiła się z Estonką Anett Kontaveit.

Garbine Muguruza (WTA 16) w I rundzie wyeliminował Kim Clijsters, która wróciła do tenisa po ośmiu latach. Następnie Hiszpanka wyeliminowała Weroniką Kudermetową po trzysetowej batalii. W ćwierćfinale była liderka rankingu przegrała 7:6(5), 3:6, 4:6 z Jennifer Brady (WTA 52) po dwóch godzinach i dziewięciu minutach. Muguruza odwróciła losy pierwszego seta ze stanu 2:5, ale w dwóch kolejnych trzy razy została przełamana.

Brady obroniła dziewięć z 10 break pointów i wykorzystała cztery z sześciu szans na przełamanie. Dla Amerykanki to trzecie w tym roku, zarazem w karierze, zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu. W Brisbane odprawiła Ashleigh Barty, a w Dubaju w I rundzie oddała trzy gemy Elinie Switolinie.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich Brady na swoim rozkładzie ma trzy zawodniczki z czołowej "20". W II rundzie wyeliminowała Marketę Vondrousovą, finalistkę Rolanda Garrosa 2019. W półfinale Amerykanka zmierzy się z Simoną Halep, która wyeliminowała Arynę Sabalenkę.

Dubai Duty Free Tennis Championships, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)