Tenis. ATP Rio de Janeiro: Dominic Thiem nie odrobił strat. Zaskakująca porażka Austriaka w ćwierćfinale

Dominic Thiem w dwóch setach przegrał rozgrywany na przestrzeni dwóch dni ćwierćfinał odbywającego się na kortach ziemnych turnieju ATP 500 w Rio de Janeiro z Gianluką Magerem. Dla Włocha to największy sukces w karierze.

Marcin Motyka
Dominic Thiem PAP/EPA / ANTONIO LACERDA / Na zdjęciu: Dominic Thiem
Ćwierćfinał turnieju ATP w Rio de Janeiro pomiędzy najwyżej rozstawionym Dominikiem Thiemem a kwalifikantem Gianluką Magerem był rozgrywany na przestrzeni dwóch dni. Tenisiści rozpoczęli rywalizację w piątek, lecz przy prowadzeniu Włocha 7:6(4), 2:1 z powodu opadów deszczu musieli przerwać grę i na kort wrócili w sobotę.

Sytuacja Thiema była trudna. Strata seta oraz przełamania w męskim tenisie jest znacząca. A Austriak nie sprawiał wrażenia, jakby za wszelką cenę chciał zniwelować przewagę rywala. Po wznowieniu był osowiały, skracał wymiany, nie przykładał się do uderzeń i popełniał proste błędy.

Mimo takiej postawy, odrobił jednak stratę breaka i wyrównał na 5:5 w drugim secie. Co z tego, skoro w następnym gemie oddał podanie. Dzięki temu Mager wyszedł na prowadzenie 6:5 i kolejnej szansy na zakończenie spotkania już nie zmarnował.

Dla klasyfikowanego obecnie na 128. miejscu w rankingu ATP 25-latka z San Remo, który do głównej drabinki Rio Open 2020 przebijał się przez kwalifikacje, to życiowy sukces. Po raz pierwszy w karierze doszedł do półfinału imprezy głównego cyklu. Dodatkowo, pokonując obecnie czwartego w klasyfikacji singlistów Thiema, odniósł swoje premierowe zwycięstwo nad rywalem z Top 30.

Straty odrobił natomiast Attila Balazs, który będzie półfinałowym rywalem Magera. Mecz Węgra z Pedro Martinezem został zatrzymany w piątek przy stanie 2:6, 2:2, a w sobotę na korcie dominował 31-latek z Budapesztu. Po wznowieniu Balazs zdobył dziesięć z 14 rozegranych gemów i ostatecznie zwyciężył 2:6, 6:4, 6:2.

Dla Balazsa, "szczęśliwego przegranego" z kwalifikacji, grającego w Rio Open 2020 tylko dlatego, że z występu wycofał się Laslo Djere, to trzeci w karierze półfinał w głównym cyklu, ale pierwszy w turnieju wyższej rangi niż ATP 250.

Rio Open, Rio de Janeiro (Brazylia)
ATP Tour 500, kort ziemny, pula nagród 1,759 mln dolarów
piątek-sobota, 21-22 lutego

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Gianluca Mager (Włochy, Q) - Dominic Thiem (Austria, 1) 7:6(4), 7:5
Attila Balazs (Węgry, LL) - Pedro Martinez (Hiszpania, Q) 2:6, 6:4, 6:2

ATP Marsylia: Stefanos Tsitsipas zagra o obronę tytułu. Drugi z rzędu finał Felixa Augera-Aliassime'a