Tenis. Challenger Pau: Jerzy Janowicz wygrał batalię z Jirim Veselym. Polak zagra o tytuł

Jerzy Janowicz powalczy w niedzielę o tytuł w halowym turnieju ATP Challenger Tour na kortach twardych we francuskim Pau. W sobotę polski tenisista pokonał w trzech setach najwyżej rozstawionego Czecha Jiriego Veseliego.

Rafał Smoliński
Jerzy Janowicz Getty Images / Miroslav Dakov / Na zdjęciu: Jerzy Janowicz
To wielki sukces Jerzego Janowicza (ATP 1039), który dopiero co powrócił do rywalizacji po 26-miesięcznej przerwie spowodowanej problemami zdrowotnymi. Łodzianin w swoim trzecim starcie w imprezie ATP Challenger Tour osiągnął finał. Wcześniej wygrał pojedyncze mecze w zawodach tej rangi w Rennes i Quimper.

W sobotę Polak okazał się minimalnie lepszy od Jiriego Veseliego (ATP 71). 26-letni Czech dopiero co wygrał na początku lutego turniej ATP Tour 250 w indyjskim Pune, dzięki czemu wrócił do Top 100. Reprezentant naszych południowych sąsiadów był najwyżej rozstawiony w Pau.

Zgodnie z przewidywaniami sobotni półfinał stał pod znakiem mocnego serwisu. Janowicz miał 21 asów, a jego przeciwnik aż 28. W premierowej odsłonie doszło do jedynego w całym pojedynku przełamania. Przy stanie 5:4 Polak wypracował dwie piłki setowe i przy drugiej okazji zwieńczył tę część spotkania wygrywającym forhendem.

Leworęczny Vesely nie dał się zaskoczyć w drugiej partii. Czech miał także swoją szansę na przełamanie, ale w trzecim gemie Janowicz uratował serwis. Tie break lepiej zaczął Janowicz, lecz szybko stracił przewagę. Nasz tenisista obronił dwie piłki setowe, ale trzeciej okazji przeciwnik już nie przepuścił.

W decydującej odsłonie Janowicz był aktywniejszy, ale nie zdołał wykorzystać dwóch break pointów w trzecim gemie. Znów kluczowy okazał się tie break, w którym polski zawodnik wrócił ze stanu 2-5. 29-latek nie wykorzystał dwóch piłek meczowych. Trwające dwie godziny i 30 minut spotkanie zwieńczył jednak przy trzeciej okazji, wygrywając ostatecznie 6:4, 6:7(6), 7:6(7). Emocjonujący półfinał zakończył podwójny błąd serwisowy Czecha.

Janowicz wywalczył już w Pau 60 punktów do rankingu ATP (w Rennes i Quimper zdobył ich w sumie osiem). Dzięki temu zaliczy ogromny awans w światowym rankingu, w okolice 460. miejsca. W niedzielę nasz reprezentant wystąpi w pierwszym zawodowym finale od listopada 2017 roku, gdy bez powodzenia starał się o tytuł w niemieckim Eckental. Jego przeciwnikiem będzie dobry znajomy, Ernests Gulbis (ATP 220). Łodzianin i Łotysz trenowali ostatnio razem w akademii Güntera Bresnika.