Tenis. US Open: Hubert Hurkacz poznał rywala w II rundzie. Nie będzie powtórki z Australian Open

Alejandro Davidovich Fokina będzie przeciwnikiem Huberta Hurkacza w środowym meczu II rundy wielkoszlemowego US Open 2020. W poniedziałek Hiszpan po pięciosetowym pojedynku pokonał Austriaka Dennisa Novaka.

Rafał Smoliński
Alejandro Davidovich Fokina Getty Images / Phil Walter / Na zdjęciu: Alejandro Davidovich Fokina
Klasyfikowany obecnie na 99. miejscu w rankingu ATP Alejandro Davidovich Fokina zmierzył się w I rundzie z Dennisem Novakiem (ATP 85). Hiszpan to triumfator juniorskiego Wimbledonu 2017. Austriak jest bardziej znany polskim fanom, bowiem w styczniu sprawił sporo problemów Hubertowi Hurkaczowi w I rundzie Australian Open 2020. Wrocławianin wyciągnął wówczas mecz ze stanu 0-2 w setach. W Nowym Jorku nie dojdzie jednak do powtórki ich starcia z Melbourne.

W pierwszym secie Novak nie dał Davidovichowi Fokinie żadnych szans. Już w drugim gemie zdobył przełamanie i kontrolował sytuację na korcie. Przy stanie 4:1 mógł powiększyć przewagę, lecz nie wykorzystał dwóch break pointów. Mimo tego w dziewiątym gemie pewnie zamknął partię otwarcia wynikiem 6:3.

Początek drugiej odsłony zapowiadał powtórkę z poprzedniego seta, ale Hiszpan tym razem błyskawicznie odrobił stratę przełamania i wyrównał na po 2. Potem zaatakował w ósmym gemie, lecz nie zdołał wyserwować sobie zwycięstwa w partii. Seta zamknął dopiero w 10. gemie, ale przy podaniu Austriaka.

Historia z drugiej partii powtórzyła się w trzeciej części spotkania. Novak znów szybko uzyskał przełamanie, ale nie utrzymał przewagi. Ambitnie walczący Davidovich Fokina wygrał od stanu 1:3 pięć gemów z rzędu i dzięki temu prowadził w całym spotkaniu 2:1 w setach.

Ale czwarta odsłona w pełni należała do Austriaka. Po raz kolejny wypracował on błyskawiczne przełamanie i tym razem poszedł za ciosem. Novak dołożył drugiego breaka w szóstym gemie. Nie miał problemów z wyserwowaniem sobie zwycięstwa w secie, którego zwieńczył wynikiem 6:1.

Decydująca partia należała jednak całkowicie do Hiszpana. Davidovich Fokina lepiej podawał i pracował na returnie, a jego rywal wyraźnie frustrował się kolejnymi niepowodzeniami. W efekcie Hiszpan zdobył przełamania w drugim, czwartym oraz szóstym gemie. Po dwóch godzinach i 53 minutach zwyciężył ostatecznie 3:6, 6:4, 6:3, 1:6, 6:0.

21-letni Davidovich Fokina zanotował w poniedziałek dwa asy, cztery podwójne błędy, skończył 43 piłki i miał 44 niewymuszone błędy. Novak natomiast miał siedem asów, pięć podwójnych błędów, 39 wygrywających uderzeń i 36 pomyłek. Hiszpan wygrał o pięć punktów więcej od Austriaka (137-132).

Davidovich Fokina w swoim debiucie w głównej drabince US Open awansował do II rundy. Powtórzył tym samym wynik uzyskany w Australian Open 2020. Jego pojedynek z Hurkaczem odbędzie się w środę. Panowie zmierzą się ze sobą po raz pierwszy na zawodowych kortach. W poniedziałek "Hubi" wygrał z Niemcem Peterem Gojowczykiem 6:3, 6:4, 6:4.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 53,4 mln dolarów
poniedziałek, 31 sierpnia

I runda gry pojedynczej:

Alejandro Davidovich Fokina (Hiszpania) - Dennis Novak (Austria) 3:6, 6:4, 6:3, 1:6, 6:0