Tenis. US Open: bezbłędny przez dwa sety Dominic Thiem pokonał Marina Cilicia. Felix Auger-Aliassime stracił pięć gemów

Niemal bezbłędny przez początkowe dwa sety Dominic Thiem pokonał Marina Cilicia w III rundzie rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego US Open 2020. Felix Auger-Aliassime oddał ledwie pięć gemów Corentinowi Moutetowi.

Marcin Motyka
Dominic Thiem PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Dominic Thiem
Przed sześcioma laty Marin Cilić wygrał US Open i odniósł życiowy sukces. Od tamtego czasu jednak w Nowym Jorku radził sobie tylko gorzej. Z tegoroczną edycją zawodów na Flushing Meadows pożegnał się już w III rundzie. W sobotnim meczu sesji nocnej na Arthur Ashe Stadium przegrał w czterech setach z rozstawionym z numerem drugim Dominikiem Thiemem.

Przez początkowe półtorej godziny Thiem grał imponująco. Był niemal bezbłędny (popełnił zaledwie cztery pomyłki własne), doskonale returnował, dominował w wymianach z głębi kortu i wyszedł na prowadzenie 6:2, 6:2. Od trzeciej partii obraz meczu uległ zmianie. Cilić otrzymał rakietę z nowym naciągiem, nawiązał walkę i wygrał tę odsłonę 6:3. W czwartym secie jednak Chorwat nie wykorzystał kilku szans, a w końcówce stracił podanie i w efekcie musiał pożegnać się z turniejem.

Dla Thiema, który w sobotę zaserwował dziewięć asów, jeden raz został przełamany, wykorzystał pięć z dziesięciu break pointów, posłał 40 zagrań kończących i łącznie popełnił 28 niewymuszonych błędów (24 w dwóch ostatnich setach), to piąty awans do 1/8 finału US Open w karierze. Kolejnym rywalem Austriaka będzie Felix Auger-Aliassime.

Oznaczony numerem 15. Auger-Aliassime poszedł za ciosem i po pokonaniu Andy'ego Murraya rozegrał kolejny fantastyczny mecz. W niespełna dwie godziny oddał ledwie pięć gemów coraz mocniej sfrustrowanemu z każdą minutą gry Corentinowi Moutetowi. - Gdy prowadziłem 6:1, 6:0, byłem szczęśliwy, ale wiedziałem, że muszę zachować koncentrację, bo to był nie jego zwykły poziom. Trzecia partia, którą wygrałem 6:4, była już normalna - mówił, cytowany przez atptour.com.

Wygrywając, Auger-Aliassime dołączył do rodaków Denisa Shapovalova oraz Vaska Pospisila i tym samym pierwszy raz w historii Kanada ma trzech swoich singlistów w 1/8 finału turnieju wielkoszlemowego.

W 1/8 finału zameldował się również Frances Tiafoe. Amerykanin pokonał 6:2, 6:3, 6:2 Martona Fucsovicsa. W walce o ćwierćfinał ostatni pozostały w turnieju singla mężczyzn reprezentant gospodarzy zmierzy się z Daniłem Miedwiediewem.