Tenis. US Open: Alexander Zverev zatrzymał pogromcę Huberta Hurkacza. Niemiec pierwszym ćwierćfinalistą

Alexander Zverev został pierwszym ćwierćfinalistą rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego US Open 2020. W niedzielę Niemiec w trzech setach pokonał Alejandro Davidovicha, pogromcę Huberta Hurkacza z II rundy.

Marcin Motyka
Alexander Zverev PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Alexander Zverev
Alejandro Davidovich był jednym z największych zaskoczeń US Open 2020. 21-latek, aktualnie 99. tenisista rankingu ATP, w swoim debiutanckim występie w Nowym Jorku m.in. wyeliminował w II rundzie Hubert Hurkacza i pierwszy raz w karierze doszedł do 1/8 finału turnieju wielkoszlemowego. Kolejnego kroku jednak już nie wykonał, bo w niedzielę zatrzymał go Alexander Zverev.

Dla rozstawionego z numerem piątym Zvereva od samego startu był to bardzo łatwy mecz. Niemiec dominował nad swoim rywalem w każdym elemencie, co przekładało się na wynik na tablicy. Pierwszego seta hamburczyk gładko wygrał 6:2. Drugiego rozpoczął od straty serwisu, ale zakończył serią sześciu wygranych gemów z rzędu.

Davidovich znalazł się w arcytrudnej sytuacji. Dodatkowo na początku trzeciej odsłony doznał kontuzji stawu skokowego i poprosił o interwencję medyczną. Kulejąc, starał się nawiązać walkę, ale stawał się coraz bardziej zrezygnowany. Zverev nie odpuścił, znów zanotował passę sześciu kolejnych wygranych gemów i zakończył mecz triumfem 6:2, 6:2, 6:1.

Pojedynek trwał 94 minuty. W tym czasie Zverev zaserwował 18 asów, jeden raz został przełamany, wykorzystał osiem z 11 break pointów, posłał 39 zagrań kończących, popełnił 22 niewymuszone błędy i łącznie zdobył 94 punkty, o 36 więcej od rywala. Z kolei Davidovichowi zapisano dwa asy, 17 uderzeń wygrywających oraz 30 pomyłek własnych.

Wygrywając, Niemiec awansował do swojego czwartego w karierze wielkoszlemowego ćwierćfinału. Poprzednio do tej fazy doszedł dwukrotnie w Rolandzie Garrosie (sezony 2018 i 2019) oraz w tegorocznym Australian Open, w którym zagrał w 1/2 finału. O półfinał 23-latek z Hamburga powalczy we wtorek z lepszym z pary Borna Corić - Jordan Thompson.