Tenis. US Open: Serena Williams z rewanżem na Marii Sakkari. Amerykanka po raz 17. w ćwierćfinale w Nowym Jorku

Serena Williams pokonała w trzech setach Greczynkę Marię Sakkari w IV rundzie wielkoszlemowego US Open 2020. Amerykanka po raz 17. awansowała do ćwierćfinału nowojorskiej imprezy.

Serena Williams PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Serena Williams
Serena Williams (WTA 8) notuje 20. występ w US Open i ma za sobą cztery mecze, z czego dwa trzysetowe. W III rundzie była liderka rankingu skruszyła opór Sloane Stephens (2:6, 6:2, 6:2). W poniedziałek zwyciężyła 6:3, 6:7(6), 6:4 Marię Sakkari (WTA 22). Amerykanka wzięła na Greczynce rewanż za porażkę poniesioną kilkanaście dni temu w tym samym miejscu, w turnieju przeniesionym z Cincinnati.

W pierwszym secie było jedno przełamanie, które Williams uzyskała na 4:2. W drugiej partii Amerykanka obroniła cztery piłki setowe, po dwie w 12. gemie i tie breaku. Za piątą waleczna Sakkari dopięła swego. Decydującą odsłonę Greczynka rozpoczęła od przełamania. Williams wróciła ze stanu 0:2, awans zapewniając sobie za drugim meczbolem.

Rzadko się zdarza, aby Williams zaserwowała mniej asów od swojej rywalki, a taka sytuacja miała miejsce tym razem. Amerykanka posłała ich 12, a Sakkari o jednego więcej. Była liderka rankingu miała również mniej kończących uderzeń (30-35). Popełniła za to 38 niewymuszonych błędów, a Greczynka zrobiła ich 43. Williams obroniła pięć z sześciu break pointów, a sama wykorzystała trzy z ośmiu szans na przełamanie.

Sakkari po raz drugi dotarła do IV rundy wielkoszlemowego turnieju, po Australian Open 2020. Greczynka może się pochwalić dziewięcioma zwycięstwami nad tenisistkami z Top 10 rankingu. Dwa z nich odniosła w tym roku. Oprócz Sereny pokonała Szwajcarkę Belindę Bencić (Petersburg). W ubiegłym sezonie w Rabacie Sakkari zdobyła pierwszy tytuł w głównym cyklu.

Williams pozostaje w grze o 24. wielkoszlemowy tytuł i wyrównanie rekordu Margaret Court. Ostatni wielki skalp wywalczyła w Australian Open 2017. We wrześniu 2017 roku Amerykanka urodziła córkę. Po powrocie na korty wystąpiła w czterech wielkoszlemowych finałach i wszystkie przegrała bez zdobytego seta.

Williams po raz 17. awansowała do ćwierćfinału US Open. O 14. półfinał zmierzy się w środę z Cwetaną Pironkową, która wyeliminowała Francuzkę Alize Cornet po blisko trzygodzinnym maratonie. Amerykanka wygrała wszystkie cztery dotychczasowe mecze z Bułgarką.