Tenis. US Open: Matteo Berrettini nie powtórzy zeszłorocznego sukcesu. Drugi ćwierćfinał Andrieja Rublowa w Nowym Jorku

Andriej Rublow drugi raz w karierze awansował do ćwierćfinału rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego US Open. W poniedziałek Rosjanin w czterech setach pokonał Matteo Berrettiniego, zeszłorocznego półfinalistę tej imprezy.

Marcin Motyka
Andriej Rublow PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Andriej Rublow
US Open to szczególny turniej dla Andrieja Rublowa i Matteo Berrettiniego. Obaj swój najlepszy wielkoszlemowy wynik uzyskali właśnie w Nowym Jorku. Rosjanin zagrał w ćwierćfinale w sezonie 2017, a Włoch przed 12 miesiącami dotarł do półfinału. W tym roku zmierzyli się ze sobą w 1/8 finału zawodów na Flushing Meadows. Lepszy okazał się Rublow, zwyciężając 4:6, 6:3, 6:3, 6:3.

Był to ich piąty mecz w głównym cyklu. Trzy z poprzednich starć wygrał Berrettini. Co ciekawe, w zeszłorocznym US Open też zmierzyli się w 1/8 finału i wówczas górą okazał się Włoch. I w poniedziałek początkowo rzymianin także zmierzał po triumf. W pierwszym secie znakomicie serwował, zdołał również dwukrotnie przełamać rywala i wygrał tę partię 6:4.

Jednak od drugiej odsłony jakość serwisu, jak i zagrań z linii końcowej Berrettiniego mocno spadły. A Rublow rozkręcał się z każdą minutą. Rosjanin zaczął grać skuteczniej, lepiej podawał i ograniczył liczbę błędów własnych. Trzy końcowe sety miał niemal identyczny przebieg - zakończyły się wygranymi moskwianina 6:3.

Mecz trwał dwie godziny i 42 minuty. W tym czasie Rublow zaserwował dziewięć asów, jeden raz został przełamany, wykorzystał cztery z dziewięciu break pointów, posłał 34 zagrania kończące, popełnił 28 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 123 punkty, o 19 więcej od rywala. Berrettiniemu z kolei zapisano pięć asów, 34 uderzenia wygrywające oraz 44 pomyłki własne.

W 1/4 finału, w środę, rozstawiony z numerem dziesiątym Rublow zmierzy się z rodakiem, Daniłem Miedwiediewem.