Tenis. US Open: Dominic Thiem 150. mistrzem wielkoszlemowym w historii. Drugim z Austrii

Dominic Thiem w pięciu setach pokonał Alexandra Zvereva w finale US Open 2020. Tenisista z Wiener-Neustadt został tym samym 150. w historii triumfatorem turnieju wielkoszlemowego i drugim Austriakiem w tym gronie.

Marcin Motyka
Dominic Thiem, mistrz US Open 2020 PAP/EPA / JUSTIN LANE / Na zdjęciu: Dominic Thiem, mistrz US Open 2020
Każdy tenisista marzy o wygraniu turnieju wielkoszlemowego. Udaje się to tylko nielicznym. Tym największym. W niedzielę tenisowy szczyt zdobył Dominic Thiem, który został triumfatorem US Open 2020.

Drogę do finału nowojorskiego turnieju Austriak pokonał błyskawicznie. W sześciu meczach (z Jaume Munarem, Sumitem Nagalem, Marinem Ciliciem, Felixem Augerem-Aliassime'em, Alexem de Minaurem i Daniłem Miedwiediewem) stracił tylko jednego seta - w III rundzie z Ciliciem - i spędził na korcie niespełna 13,5 godz. W finale natomiast musiał się już mocno napracować. Pokonał Alexandra Zvereva 2:6, 4:6, 6:4, 6:3, 7:6(6) po 242 minutach zaciętej rywalizacji.

Tym samym 27-latek z Wiener-Neustadt zdobył swój debiutancki wielkoszlemowy tytuł. Stał się 150. w historii mistrzem turnieju Wielkiego Szlema, a pierwszym nowym w tym gronie od 2014 roku i triumfu Cilicia także w US Open. Został też pierwszym zwycięzcą turnieju tej rangi urodzonym w latach 90. XX wieku.

27-latek z Wiener-Neustadt zapisał się też w dziejach austriackiego tenisa. Jest drugim singlistą swojego kraju z tytułem Wielkiego Szlema. Dorównał osiągnięciu Thomasa Mustera - mistrza Rolanda Garrosa z 1995 roku.

Thiem zdobył premierowe wielkoszlemowe mistrzostwo, ale do najlepszych pod tym względem brakuje mu ogromnie wiele. Rekordzistą w tej statystyce jest Roger Federer - 20-krotny triumfator imprez Wielkiego Szlema. Kolejne miejsca w klasyfikacji wszech czasów zajmują Rafael Nadal (19), Novak Djoković (17) i Pete Sampras (14).