Tenis. ATP Rzym: Fabio Fognini znów rozczarował na Foro Italico. Rafael Nadal poznał kolejnego rywala

Fabio Fognini już po pierwszym spotkaniu pożegnał się z zawodami ATP Tour Masters 1000 w Rzymie. Kolejnego przeciwnika na włoskiej mączce poznał broniący mistrzostwa Hiszpan Rafael Nadal.
Rafał Smoliński
Fabio Fognini PAP/EPA / Riccardo Antimiani / Na zdjęciu: Fabio Fognini

Notowany obecnie na 13. pozycji w rankingu ATP Fabio Fognini wykorzystał przerwę od touru spowodowaną pandemią COVID-19 na leczenie obu kostek. Potem miło spędzał czas z rodziną i nie poleciał na US Open. Powrót do rywalizacji nastąpił w austriackim Kitzbuehel, gdzie Włocha szybko rozgromił Marc-Andrea Huesler. W tym tygodniu 33-latek z San Remo przystąpił do międzynarodowych mistrzostw Italii.

Fognini w Rzymie nigdy nie odnosił spektakularnych sukcesów. W 2018 roku dotarł do ćwierćfinału, ale jego łączny bilans meczów wynosił do czwartku 12-12. Tym razem został rozstawiony z "siódemką" i otrzymał w I rundzie wolny los. Po blisko dwóch godzinach jego pogromcą został Ugo Humbert.

Na korcie centralnym Foro Italico Fognini rozegrał bardzo słaby mecz. Choć zdobył tyle samo punktów co rywal (75-75), to dał się przełamać aż sześciokrotnie. Tenisista gospodarzy miał aż 51 niewymuszonych błędów, przy 26 wygrywających uderzeniach. Francuz pomylił się 36 razy i skończył tylko siedem piłek, ale był skuteczniejszy w kluczowych momentach. Dzięki temu zwyciężył ostatecznie 7:5, 7:6(4) i w swoim debiucie we włoskiej stolicy osiągnął 1/8 finału.

Przeciwnikiem Umberta w piątkowym meczu III rundy będzie Denis Shapovalov. Rozstawiony z "12" Kanadyjczyk pokonał w 100 minut hiszpańskiego kwalifikanta Pedro Martineza 6:4, 6:4. W drugim secie reprezentant Kraju Klonowego Liścia przegrywał 0:3, ale odrobił straty. Awansował do 1/8 finału, co jest wyrównaniem jego najlepszego wyniku z 2018 roku.

Rywala w III rundzie poznał w czwartek rozstawiony z "dwójką" Rafael Nadal. Celujący w 10. trofeum na włoskiej mączce tenisista z Majorki spotka się z Dusanem Lajoviciem. Serb zdołał czterokrotnie przełamać podanie Milosa Raonicia, który nie przepada za nawierzchnią ziemną, choć w Rzymie był już nawet w półfinale (2014). Kanadyjczyk zanotował osiem asów oraz 10 podwójnych błędów i przegrał po 152 minutach 6:7(3), 6:4, 2:6.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)