Tenis. WTA Rzym: trzysetowe boje Garbine Muguruzy i Swietłany Kuzniecowej. Marketa Vondrousova w III rundzie

Garbine Muguruza i Swietłana Kuzniecowa awansowały do III rundy turnieju WTA Premier 5 w Rzymie po trzysetowych bitwach. Hiszpanka pokonała Cori Gauff, a Rosjanka wygrała z Anett Kontaveit. Marketa Vondrousova odprawiła Arantxę Rus.

Garbine Muguruza PAP/EPA / Riccardo Antimiani / Na zdjęciu: Garbine Muguruza
Garbine Muguruza (WTA 17) turniej w Rzymie rozpoczęła od oddania sześciu gemów Sloane Stephens. Większe problemy sprawiła jej inna Amerykanka, 16-letnia Cori Gauff (WTA 53). Hiszpanka wygrała to spotkanie 7:6(3), 3:6, 6:3 po dwóch godzinach i 28 minutach. Kolejną jej rywalką będzie Brytyjka Johanna Konta.

W pierwszym secie była liderka rankingu wróciła z 1:3 w gemach, a później z 1-3 w tie breaku. W drugiej partii Muguruza z 1:4 zbliżyła się na 3:4, ale nie zdołała odwrócić jej losów. W decydującej odsłonie od 0:2 zdobyła sześć z siedmiu kolejnych gemów. W całym meczu Hiszpanka popełniła dziewięć podwójnych błędów, a Amerykanka miała ich jeszcze więcej, bo 15. Obie tenisistki zaliczyły po pięć przełamań. Muguruza zdobyła o cztery punkty więcej (104-100).

Swietłana Kuzniecowa (WTA 38) ma za sobą drugi trzysetowy mecz w imprezie. W I rundzie skruszyła opór Amerykanki Bernardy Pery. W czwartek zwyciężyła 4:6, 7:5, 6:3 Anett Kontaveit (WTA 21) po dwóch godzinach i 45 minutach. Rosjanka zaserwowała osiem asów. Obroniła 10 z 14 break pointów, a sama zamieniła na przełamanie sześć z 10 szans.

Pierwsze starcie tych tenisistek miało miejsce w Rzymie w 2018 roku i wtedy lepsza była Estonka. Kuzniecowa w przeszłości na Foro Italico dwa razy doszła do finału. W 2007 uległa Jelenie Janković, a w 2009 przegrała z Dinarą Safiną. W III rundzie mistrzynię US Open 2004 i Rolanda Garrosa 2009 czeka starcie z Eliną Switoliną, triumfatorką rzymskiej imprezy z sezonów 2017 i 2018.

Marketa Vondrousova (WTA 19) pokonała 6:3, 6:3 Arantxę Rus (WTA 71). Czeszka wróciła ze stanu 1:3 w drugim secie. W ciągu godziny i 58 minut popełniła osiem podwójnych błędów, ale też obroniła 14 z 16 break pointów. Wykorzystała pięć z ośmiu szans na przełamanie. O ćwierćfinał Vondrousova zmierzy się z Poloną Hercog.

Daria Kasatkina (WTA 74) wygrała 6:2, 6:3 z Kateriną Siniakovą (WTA 61). W ciągu 80 minut Czeszka popełniła pięć podwójnych błędów i zdobyła tylko siedem z 22 punktów przy swoim drugim podaniu. Rosjanka trzy razy została przełamana, a sama wykorzystała sześć z 11 break pointów. Następną przeciwniczką Kasatkiny będzie Wiktoria Azarenka.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)