Tenis. ATP Rzym: Novak Djoković stracił seta z kwalifikantem. Casper Ruud znów lepszy od ojca

Novak Djoković pokonał w trzech setach Dominika Koepfera i zameldował się w półfinale zawodów na kortach ziemnych w Rzymie. Niedzielnym przeciwnikiem Serba będzie Norweg Casper Ruud, który po raz pierwszy dotarł do tej fazy turnieju ATP Masters 1000.

Rafał Smoliński
Novak Djoković PAP/EPA / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Novak Djoković
Lider rankingu ATP był zdecydowanym faworytem pojedynku z Dominikiem Koepferem, który w światowej klasyfikacji zajmuje 97. miejsce i dostał się do głównej drabinki poprzez eliminacje. Jednak Serb utrudnił sobie zadanie swoją postawą na korcie. Gdy zanosiło się na pogrom w poszczególnych setach, "Nole" zaczął popełniać proste błędy i pakował się w niepotrzebne kłopoty.

W pierwszym secie Novak Djoković błyskawicznie zdobył dwa przełamania i wyszedł na 4:0. Wówczas jednak sprezentował Niemcowi trzy kolejne gemy i musiał pracować, aby wygrać partię otwarcia. Ostatecznie numer jeden światowego zestawienia zdobył kluczowego breaka w ósmym gemie, po czym zamknął seta.

Historia z początku premierowej odsłony powtórzyła się w drugiej części spotkania. Serb szybko zdobył przełamanie i mógł powiększyć przewagę, lecz nie wykorzystał dwóch break pointów. Gdy zaczął wyrzucać piłki w aut, natychmiast znalazł się w opałach. Po stracie prowadzenia w szóstym gemie Djoković rzucił nawet rakietą o kort, za co otrzymał ostrzeżenie. Później zmarnował kilka break pointów, a w 10. gemie oddał podanie i po raz pierwszy w tegorocznym turnieju przegrał seta.

Do sensacji na korcie centralnym Foro Italico jednak nie doszło. W decydującej partii Djoković także szybko objął prowadzenie, ale tym razem poprawił się i nie popełnił większej liczby niewymuszonych błędów. Trwające dwie godziny i 10 minut spotkanie zakończył przełamaniem przy serwisie Koepfera. Wygrał 6:3, 4:6, 6:3, ale na jego twarzy nie było widać wielkiej radości.

I nie ma się co dziwić. W sobotę Djoković skończył 24 piłki i miał 38 niewymuszonych błędów. Z 21 break pointów wykorzystał zaledwie cztery. Jego niemiecki rywal miał 100 proc. skuteczności w wykorzystaniu swoich szans (4 na 4), ale zdobył o 15 punktów mniej od Serba (81-96). Do tego zanotował 24 wygrywające uderzenia i 40 pomyłek.

Przeciwnikiem Djokovicia w niedzielnym półfinale będzie nierozstawiony Casper Ruud. 21-letni Norweg stoczył w sobotę trwający dwie godziny i 57 minut bój z oznaczonym "czwórką" Matteo Berrettinim. Włoch dopiero co pokonał tenisistę ze Skandynawii w III rundzie US Open 2020. Jednak na mączce to urodzony w Oslo zawodnik osiąga lepsze rezultaty. Wygrał z Włochem w II rundzie Rolanda Garrosa 2019 i teraz dołożył zwycięstwo w ćwierćfinale międzynarodowych mistrzostw Italii.

Sobotnie spotkanie zaczęło się po myśli Berrettiniego, który już w gemie otwarcia wypracował przełamanie i potem tylko pilnował własnego serwisu. W drugiej odsłonie to Ruud szybko wywalczył przewagę breaka, której nie oddał już do końca seta. Dużo więcej emocji było w trzeciej partii. Norweg zaczął ją od przełamania, ale tenisista gospodarzy wyrównał na po 3. Decydujący okazał się tie break, w którym Włoch przy stanie 5-3 posłał w aut piłkę na wagę trzech meczboli. Był to punkt zwrotny, ponieważ parę minut później to jego rywal miał okazję do skończenia spotkania. Wpakowany w siatkę forhend przez reprezentanta Italii zwieńczył pojedynek - 4:6, 6:3, 7:6(5).

Ruud miał w sobotę cztery asy, trzy podwójne błędy, 28 wygrywających uderzeń i 23 pomyłki. Zdobył w sumie o pięć punktów od rywala (107-102). Berrettini zgodnie z przewidywaniami więcej ryzykował. Posłał 12 asów, skończył 49 piłek, ale i miał aż 51 niewymuszonych błędów. Te kosztowały go miejsce w półfinale prestiżowych rodzimych zawodów.

W premierowym półfinale rangi ATP Masters 1000 wystąpi Ruud. Casper poprawił wynik swojego ojca Christiana, który w 1997 roku został zatrzymany w ćwierćfinale zawodów w Monte Carlo. To kolejny poprawiony przez niego wyczyn taty. Wcześniej wywalczył pierwszy tytuł w tourze w Buenos Aires (jego ojciec nie wygrał żadnego, był w finale w Bastad w sezonie 1995) i osiągnął lepszą lokatę w rankingu ATP (jego ojciec był numerem 39 na świecie).

Półfinałowe spotkanie Djokovicia z Ruudem rozpocznie się w niedzielę po godz. 14:00 na głównej arenie Foro Italico. Serb i Norweg (który w najnowszym rankingu awansuje do Top 30) nie grali jeszcze ze sobą na zawodowych kortach. Przypomnijmy, że na trybunach będą mogli już zasiąść kibice.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)