Tenis. Roland Garros: awans Garbine Muguruzy po dreszczowcu. Madison Keys i Andżelika Kerber za burtą

Hiszpanka Garbine Muguruza odrodziła się ze stanu 0:3 w trzecim secie i pokonała Słowenkę Tamarę Zidansek w I rundzie wielkoszlemowego Rolanda Garrosa 2020. Odpadły Amerykanka Madison Keys i Niemka Andżelika Kerber.

Garbine Muguruza PAP/EPA / LYNN BO BO / Na zdjęciu: Garbine Muguruza
Pierwszy mecz Garbine Muguruzy (WTA 15) w Rolandzie Garrosie 2020 trwał trzy godziny. Rywalką mistrzyni imprezy z 2016 roku była Tamara Zidansek (WTA 83), która w Paryżu wystąpiła po raz drugi. W ubiegłym sezonie urwała seta Belgijce Elise Mertens. Tym razem Słowenka była blisko pokonania byłej liderki rankingu. Prowadziła 3:0 w pierwszym i trzecim secie, ale Muguruza odrodziła się i zwyciężyła 7:5, 4:6, 8:6. W całym meczu Hiszpanka popełniła 64 niewymuszone błędy przy 42 kończących uderzeniach. Zidansek zanotowano 44 piłki wygrane bezpośrednio i 45 pomyłek. Muguruza obroniła 16 z 22 break pointów, a sama wykorzystała siedem z 19 szans na przełamanie.

Kolejną rywalką Muguruzy będzie Kristyna Pliskova (WTA 69), która w 56 minut rozbiła 6:1, 6:2 Viktorię Kuzmova (WTA 90). Czeszka posłała siedem asów. Pokusiła się o 24 kończące uderzenia przy zaledwie sześciu niewymuszonych błędach. Słowaczka miała 17 piłek wygranych bezpośrednio i 21 pomyłek. Pliskova zniwelowała trzy break pointy i zamieniła na przełamanie cztery z pięciu okazji.

Andżelika Kerber (WTA 22) triumfowała po razie w Australian Open, US Open i Wimbledonie. W Rolandzie Garrosie nigdy nie doszła dalej niż do ćwierćfinału. Niemka zanotowała 13. występ w Paryżu i po raz siódmy odpadła w I rundzie, w tym czwarty od 2016 roku. W poniedziałek przegrała 3:6, 3:6 z Kają Juvan (WTA 103). W ciągu 67 minut była liderka rankingu popełniła 30 niewymuszonych błędów przy 15 kończących uderzeniach. Słowence zanotowano 27 piłek wygranych bezpośrednio i 19 pomyłek.

Madison Keys (WTA 16) uległa 3:6, 6:7(2) Shuai Zhang (WTA 39). Finalistka US Open 2017 w drugim secie nie wykorzystała prowadzenia 3:1. W trwającym 93 minuty meczu Amerykanka miała więcej kończących uderzeń (26 do 18), ale też popełniła 33 niewymuszone błędy, a Chinka zrobiła ich tylko 16. W II rundzie Zhang zagra z Alize Cornet (WTA 52), która spożytkowała pięć z ośmiu break pointów i pokonała 6:3, 6:2 Chloe Paquet (WTA 185).

Polona Hercog (WTA 47) wróciła z 0:2 w pierwszym secie i wygrała 6:4, 6:2 z Diane Parry (WTA 305). W ciągu 88 minut Słowenka wykorzystała pięć z dziewięciu break pointów. Kolejną jej rywalką będzie Leylah Annie Fernandez, pogromczyni Magdy Linette. Su-Wei Hsieh (WTA 63) prowadziła 6:3, 5:3, aby ostatecznie pokonać 6:3, 7:6(1) Barbarę Haas (WTA 143). Tajwanka zamieniła na przełamanie wszystkie cztery szanse i w II rundzie spotka się z Igę Świątek.

Patricia Maria Tig (WTA 59) zwyciężyła 7:5, 7:5 Stefanie Vögele (WTA 117) po godzinie i 58 minutach. Rumunka w obu setach miała przewagę przełamania albo nawet dwóch. W pierwszym prowadziła 5:1, a w drugim 3:1. W obu dopiero w zaciętych końcówkach udokumentowała swoją wyższość nad Szwajcarką. Tig zniwelowała dziewięć z 13 break pointów, a sama sześć razy odebrała rywalce podanie.

Ostatni mecz dnia zakończył się już po północy. Clara Burel (WTA 357) wygrała 6:7(7), 7:6(2), 6:3 z Arantxą Rus (WTA 67) po dwóch godzinach i 57 minutach. W pierwszym secie Francuzka roztrwoniła prowadzenie 5:2 i 5-1 w tie breaku. W dziewiątym gemie zmarnowała piłkę setową. W drugiej partii Holenderka ponownie odrabiała straty. Z 2:4 wyszła na 6:5, ale w 12. gemie została przełamana, gdy serwowała po awans. W decydującej odsłonie Burel od 1:2 zgarnęła pięć z sześciu kolejnych gemów.