Tenis. Roland Garros: syn Petra Kordy wyrzucił z turnieju Johna Isnera. Hugo Gaston na drodze Stana Wawrinki

Sebastian Korda pokonał swojego rodaka Johna Isnera i po raz pierwszy w karierze awansował do III rundy zawodów Wielkiego Szlema. Drugi pojedynek w głównej drabince Rolanda Garrosa 2020 wygrali również Taylor Fritz, Hugo Gaston i Stan Wawrinka.

Rafał Smoliński
Sebastian Korda PAP/EPA / IAN LANGSDON / Na zdjęciu: Sebastian Korda
Sebastian Korda to syn legendarnego Czecha Petra Kordy, triumfatora Australian Open 1998. Na początku sezonu 2018 wygrał juniorską edycję wielkoszlemowego turnieju w Melbourne. Teraz przyszedł czas na regularne występy w zawodowym tourze. Kilka tygodni temu zdolny 20-latek zadebiutował w US Open, lecz odpadł w I rundzie po pojedynku z Denisem Shapovalovem.

Korda junior zajmuje obecnie 213. miejsce w rankingu ATP. W trzystopniowych eliminacjach do międzynarodowych mistrzostw Francji nie stracił seta. W I rundzie odprawił doświadczonego Włocha Andreasa Seppiego. W środę wyeliminował swojego utytułowanego rodaka Johna Isnera, aktualnie 23. na świecie.

Mączka nie należy do ulubionych nawierzchni doświadczonego Amerykanina i Korda w pełni to wykorzystał. W pierwszym secie przełamał już w trzecim gemie. W drugiej partii uzyskał breaka w trzecim i siódmym gemie, dzięki czemu prowadził 5:2. Dopiero wówczas Isner zdołał przełamać podanie rodaka, ale pozwoliło mu to tylko zmniejszyć rozmiary porażki w secie.

Kryzys w grze Kordy pojawił się w trzeciej odsłonie. Isner w końcu odpalił na returnie i wygrał ze stanu po 2 cztery gemy z rzędu. Nie był jednak w stanie pójść za ciosem w kolejnej partii. Gdy "Big Johnowi" udało się wrócić w czwartym secie z 1:3, jego przeciwnik natychmiast zdobył kolejnego breaka. Teraz tylko pilnował serwisu, dzięki czemu zwyciężył ostatecznie 6:4, 6:4, 2:6, 6:4. Korda w swoim paryskim debiucie zameldował się w III rundzie, w której spotka się z Hiszpanem Pedro Martinezem.

Do Kordy dołączył inny Amerykanin młodego pokolenia, Taylor Fritz. Rozstawiony z "27" tenisista nie dał szans Mołdawianinowi Radu Albotowi, zwyciężając pewnie 6:3, 6:2, 6:4. Dzięki temu po raz pierwszy w karierze zagra w III rundzie Rolanda Garrosa. Jego przeciwnikiem będzie Włoch Lorenzo Sonego, który pokonał Kazacha Aleksandra Bublika 7:6(8), 6:1, 7:5. 25-letni reprezentant Italii po raz pierwszy w karierze dotarł do III rundy w Wielkim Szlemie.

Życiowy wynik w Paryżu osiągnął również Hugo Gaston. Nagrodzony dziką kartą Francuz wygrał z Japończykiem Yoshihito Nishioką 6:4, 7:6(4), 3:6, 6:2. Teraz czeka Gastona trudniejsze zadanie, gdyż jego rywalem będzie Stan Wawrinka. Szwajcar, mistrz Rolanda Garrosa 2015, wygrał w II rundzie z dobrze ostatnio dysponowanym Niemcem Dominikiem Koepferem 6:3, 6:2, 3:6, 6:1.