Tenis. Roland Garros: zmienne szczęście Czeszek. Karolina Pliskova przegrała z Jeleną Ostapenko, awans Petry Kvitovej

Rozstawiona z numerem drugim Karolina Pliskova na II rundzie zakończyła występ w wielkoszlemowym Rolandzie Garrosie 2020. Czeszka uległa Łotyszce Jelenie Ostapenko. Drugi mecz w turnieju wygrała Petra Kvitova.

Karolina Pliskova PAP/EPA / JULIEN DE ROSA / Na zdjęciu: Karolina Pliskova
Karolina Pliskova (WTA 4) po raz dziewiąty wystąpiła w Rolandzie Garrosie. W 2017 roku osiągnęła w Paryżu półfinał. W pozostałych startach nie doszła dalej niż do III rundy. W czwartek Czeszka uległa 4:6, 2:6 Jelenie Ostapenko (WTA 43).

Łotyszka w Paryżu odniosła swój jedyny do tej pory wielkoszlemowy triumf (2017) i trzy razy odpadła po pierwszym meczu. Teraz jest już w III rundzie, w której zmierzy się z Hiszpanką Paulą Badosą.

W pierwszym secie Pliskova z 1:3 wyrównała na 3:3. Ostapenko zaliczyła przełamanie na 4:3 i utrzymała przewagę. W drugiej partii dwa razy odebrała Czeszce podanie i awansowała do kolejnej rundy po 69 minutach. Łotyszka wyrównała na 3-3 bilans ich meczów. Po raz drugi zmierzyły się w wielkoszlemowej imprezie. W III rundzie Australian Open 2017 zwyciężyła Pliskova 4:6, 6:0, 10:8.

Na korcie Philippe'a Chatriera Ostapenko dwa razy została przełamana, a sama wykorzystała pięć z dziewięciu break pointów. Łotyszka zdobyła 22 z 30 punktów przy siatce. Posłała 27 kończących uderzeń przy 19 niewymuszonych błędach. Pliskova miała dziewięć piłek wygranych bezpośrednio i 25 pomyłek.

Petra Kvitova (WTA 11) w 84 minuty pokonała 6:3, 6:3 Jasmine Paolini (WTA 94). Czeszka wywalczyła 10 z 13 punktów przy siatce. Trzy razy oddała podanie, a sama zamieniła na przełamanie sześć z 20 szans. Spotkanie zakończyła z dorobkiem 32 kończących uderzeń przy 36 niewymuszonych błędach. Włoszce zanotowano 12 piłek wygranych bezpośrednio i 18 pomyłek.

Paolini zaliczyła czwarty wielkoszlemowy występ (drugi w Paryżu) i po raz pierwszy awansowała do II rundy. Kvitova notuje 11. start w Rolandzie Garrosie. Najlepszy rezultat osiągnęła w 2012 roku, gdy doszła do półfinału. Kolejną rywalką dwukrotnej mistrzyni Wimbledonu będzie Kanadyjka Leylah Annie Fernandez.

Clara Tauson (WTA 188) w poprzedniej rundzie wyeliminowała Jennifer Brady po dreszczowcu (9:7 w trzecim secie) i wygrała mecz w wielkoszlemowym debiucie. W czwartek mistrzyni juniorskiego Australian Open 2019 uległa 2:6, 3:6 Danielle Collins (WTA 57). W drugim secie 17-letnia Dunka nie wykorzystała prowadzenia 2:0.

W ciągu 70 minut Tauson naliczono 17 kończących uderzeń i 22 niewymuszone błędy. Amerykanka miała 26 piłek wygranych bezpośrednio przy 10 pomyłkach. Wykorzystała sześć z ośmiu break pointów. Collins w trzecim starcie w Paryżu po raz pierwszy awansowała do III rundy. Następną przeciwniczką półfinalistki Australian Open 2019 będzie hiszpańska triumfatorka Rolanda Garrosa 2016 i Wimbledonu 2017 Garbine Muguruza.